Tauron Arena zainwestuje w fotowoltaikę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Władze krakowskiej areny rozglądają się za możliwością montażu farmy słonecznej. Wytypowane zostały dwa miejsca, gdzie panele mogłyby zostać zamontowane.

Obecnie inwestycja jest na etapie wstępnych konsultacji rynkowych. – Dialog techniczny ma pomóc w określeniu, czy i jaka instalacja może zostać zamontowana w wytypowanych lokalizacjach, czy są możliwości montażu instalacji w innych miejscach, jaka może być jej moc i czy instalacja będzie efektywna – mówi Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzeczniczka prasowa Areny Kraków.

Te dwa miejsca, o których mowa, to parking zewnętrzny areny – dachy tzw. „grzybków”, czyli wyjść z parkingu podziemnego (ich łączna powierzchnia wynosi 183 mkw.), oraz skarpy po południowej stronie obiektu, których łączna powierzchnia wynosi blisko 1160 mkw.

– Priorytetem będzie zapewnienie warunków bezpieczeństwa lokalizacji i działania instalacji PV w specyficznym obiekcie, jakim jest hala widowiskowo-sportowa, którą odwiedza kilkaset tysięcy osób rocznie – tłumaczy Fiedorowicz-Razmus.

Wykorzystać słońce

W mieście panele są zamontowane na 38 obiektach (szkołach, przedszkolach, DPS-ach, obiektach sportowych itd.). Rocznie produkują około 50 MWh, co przekłada się na uniknięcie emisji 38 ton CO2. W tym roku zostały ogłoszone przetargi na instalacje paneli na siedmiu placówkach oświatowych.

W kolejce czeka następne 31 obiektów: m.in. Teatr Bagatela (magazyny przy al. Waszyngtona), KS Prądniczanka, stacja obsługi tramwajów w Nowej Hucie i autobusów w Płaszowie, Muzeum Armii Krajowej czy Nowohuckie Centrum Kultury. Miasto informuje, że prowadzone są rozmowy na temat stworzenia farmy o mocy do 3,2 MWp.

comments powered by Disqus