Tauron zakończył inwestycję na Prądniku. Płynie tędy prąd dla tysięcy krakowian

fot. Materiały prasowe

Tauron zakończył prace przy przebudowie stacji elektroenergetycznej na Prądniku. To jedna z trzech stacji węzłowych wysokiego napięcia, strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego Krakowa.

Stara napowietrzna stacja zlokalizowana była w zwartej zabudowie miejskiej a jej parametry techniczne, rodzaj zastosowanej aparatury i urządzeń wymagały zmiany. Zainstalowana na stacji aparatura była już wyeksploatowana.

50 tys. klientów

Potencjalne awarie w tym miejscu mogły powodować groźne skutki dla pracy sieci dystrybucyjnej wysokiego napięcia w Krakowie. – Z Głównego Punktu Zasilania Prądnik zasilanych jest blisko 50 tys. klientów Taurona i 308 stacji SN/nN. Podczas prac nietypowe było to, że budowa prowadzona była na obiekcie czynnym oraz przy realizacji przez starą stację funkcji stacji węzłowej – wyjaśnia Radosław Pobol, prezes Tauron Dystrybucja. – Ze względu na znaczenie Prądnika dla zasilania Krakowa, nie było możliwości wyłączenia go na czas prowadzenia robót. Przełączenie obwodów odbiorczych ze starej stacji na nowe urządzenia odbywało się więc sukcesywnie i w sposób niezauważalny dla klientów – dodaje.

Prace były prowadzone na ul. Prądnickiej wraz z dużymi inwestycjami komunikacyjnymi realizowanymi w pobliżu. Na terenie północnej części Krakowa trwa budowa nowej trasy tramwajowej na Górkę Narodową, północnej obwodnicy miasta i trasy Wolbromskiej.

– Bez przebudowy stacji Prądnik rozwój infrastrukturalny i społeczny północnego Krakowa nie byłby możliwy. Dzięki skorelowaniu tych działań w czasie z inwestycjami miejskimi, prace budowlane i transportowe były mniej uciążliwe dla mieszkańców okolicznych osiedli – wskazuje prezes Pobol.

Przewidzieli zapas

W efekcie powstała małogabarytowa, nowoczesna stacja wnętrzowa. Przebudowa objęła budowę budynku głównego i montaż całej potrzebnej aparatury. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój Krakowa już teraz w samej stacji uwzględniono miejsce dla dodatkowych dwóch pól liniowych wysokiego napięcia oraz dodatkowych czterech pól liniowych średniego napięcia. Pozwoli to na rozbudowę stacji i zaspokojenie przewidywanych przyszłych potrzeb przyłączeniowych na północy Krakowa.

Stacja z historią

Stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Prądnik wybudowana została w 1947 roku i do czasu modernizacji była najstarszą stacją wysokiego napięcia w Krakowie. Przez kolejne lata GPZ Prądnik był kilkukrotnie modernizowany. Rozbudowa stacji odbywała się od roku 1958 i po kolejnych zmianach technologicznych obiekt stawał się coraz ważniejszy dla zasilania miasta. Kolejne dziesięciolecia przynosiły rozbudowy i wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych w obrębie stacji.

W ostatnich latach stacja funkcjonowała w technologii tradycyjnej, posiadała napowietrzną dwusystemową rozdzielnię wysokiego napięcia połączoną z siecią 110 kV poprzez osiem linii w kierunku stacji: Łobzów, Pasternik, Balicka, Zabierzów, Górka, Wieczysta i Łęg. W ten sposób stacje te pracowały komplementarnie i zasilały całą północną część miasta i okolice Krakowa.

Na etapie decyzji o przebudowie stacji została wybrana zmiana technologii wykonania obiektu, co umożliwia uwolnienie atrakcyjnego terenu w centrum miasta. Dzięki temu planowana jest w tym miejscu budowa obiektów administracyjnych Tauronu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały