„Teatr im. J. Słowackiego” chce wygrać z „Dworcem Głównym”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po prawie sześciu latach od internetowego głosowania w tej sprawie wraca temat zmiany nazwy przystanków „Dworzec Główny”. Z inicjatywą wyszedł Teatr Słowackiego, który chce, by to właśnie jego nazwa pojawiła się na tabliczkach i w rozkładach. Pomysł poprą prawdopodobnie radni Starego Miasta.

Dyskusja o nazwie przystanków przetoczyła się już przez Kraków w 2012 roku, przy okazji budowy nowego dworca kolejowego. Pojawiły się wtedy argumenty, że określenie „Dworzec Główny” w odniesieniu do skrzyżowania ulic Basztowej, Pawiej, Lubicz i Westerplatte będzie mylące, skoro zmienia się lokalizacja dworca. Wśród propozycji zgłoszonych przez mieszkańców i poddanych przez ZIKiT pod głosowanie znalazły się: „Teatr Słowackiego”, „Centrum”, Stary dworzec”, „Plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego” i „Śródmieście”. Ostatecznie jednak dotychczasowa nazwa wygrała wtedy z drugim w kolejności „Teatrem Słowackiego” stosunkiem głosów 1300 do 690.

Inne teatry już mają

Teraz temat powrócił, za sprawą Teatru im. J. Słowackiego. Jego dyrektor Krzysztof Głuchowski używa podobnych argumentów, jakie pojawiały się we wcześniejszych dyskusjach. W jego ocenie, zmiana nazwy przystanku „Dworzec Główny” na „Teatr im. J. Słowackiego” jest potrzebna i logiczna. – Najbliższe wejście na perony znajduje się prawie kilometr dalej i są tam zresztą aż trzy przystanki z nazwą dworca – mówi.

– Przyzwyczailiśmy się wszyscy do nazwy tego przystanku, ale dla osób przyjezdnych i turystów jest to mylące, bo wysiadając na przystanku „Dworzec Główny” od strony Basztowej widzą okazały gmach Teatru, a nie zabudowania dworcowe. Historyczna rola Teatru Miejskiego także wymagałaby w naszym odczuciu wyróżnienia, tym bardziej, że „swoje” przystanki od dawna mają inne teatry jak Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, a od niedawna także Teatr Variete – komentuje.

Dzielnica poprze?

Na najbliższej sesji radni ze Starego Miasta zamierzają wydać opinię w tej sprawie, w odpowiedzi na pismo dyrektora teatru. Czy poprą pomysł, okaże się dopiero w czwartek, ale w projekcie uchwały zapisano opinię pozytywną. – Dawny budynek Dworca Głównego został już przeznaczony na inną działalność. Są inne przystanki, które znajdują się bliżej dworca. A w związku z tym, że przypada 125-lecie istnienia teatru, to dobry moment na zmianę – ocenia Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

Decyzję w tej sprawie będzie jednak podejmował dopiero Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus