Teatr im. J. Słowackiego. Kurtynę projektu Wyspiańskiego zobaczymy już początkiem października

Teatr im. J. Słowackiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwają prace nad drugą kurtyną w Teatrze im. J. Słowackiego, którą już początkiem października zobaczą widzowie. Chodzi o projekt Stanisława Wyspiańskiego z XIX wieku. W 1892 roku władze miasta ogłosiły konkurs na projekt kurtyny dla nowego teatru miejskiego, ale ostatecznie jej wykonanie zlecono Henrykowi Siemiradzkiemu. Dzieło Wyspiańskiego dopiero teraz doczeka się realizacji.

– Kurtynę opuścimy uroczyście 9 października. Maluje ją zespół pod kierownictwem Tadeusza Bystrzaka. Wyspiański powróci do teatru! – ogłosił dyrektor Teatru im. J. Słowackiego Krzysztof Głuchowski podczas inauguracji sezonu artystycznego 2018/2019.

Zadośćuczynienie dla mistrza

Szkic nosił nazwę „Z moich fantazji” i zachował się w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. W konkursie, oprócz Stanisława Wyspiańskiego, brali również udział Józef Mehoffer, Jadwiga Bogucka i Tomasz Lisiewicz. Wykonanie kurtyny powierzono jednak Henrykowi Siemiradzkiemu. Monumentalne dzieło możemy podziwiać do dziś w teatrze. Kurtyna nie jest jednak – jak inne – zwijana. W całej okazałości jest podnoszona nad scenę.

Jak mówił kilka miesięcy temu dyrektor teatru, będzie to „rodzaj zadośćuczynienia dla naszego wielkiego patrona”.

Wielki remont

To nie jedyna nowość. W gmachu przy pl. Św. Ducha rozpoczęła się niedawno jedna z największych modernizacji w dziejach teatru. Obecne prace mają zapewnić nowe oświetlenie, nową mechanikę sceny czy zautomatyzowanie ręcznie obsługiwanej siłowni. Do dziś sznurownię obsługują maszyniści. Wykonują tę pracę ręcznie, odwróceni tyłem do sceny.

Dzięki prowadzonym pracom, sznurownia zostanie zautomatyzowana. Jednak zostaną zachowane wszystkie jej elementy historyczne – dziesiąty sztankiet będzie ręcznie obsługiwany. W teatrze pojawi się podłoga obrotowa, sprzęt multimedialny czy urządzenia do mappingu.

W teatrze zostanie również wymieniona widownia. Pracownikom teatru udało się odnaleźć w Archiwum Narodowym projekt Jana Zawiejskiego, dzięki czemu możliwe będzie przywrócenie oryginalnego układu z 1893 roku.
comments powered by Disqus