To badanie może uratować życie. W środę zrobisz je za darmo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ubiegłym roku w Małopolsce z bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktyki skorzystało 39 tysięcy z ponad 289 tysięcy uprawnionych kobiet. W środę na to bezpieczne, bezbolesne i skuteczne badanie zaprasza szpital Żeromskiego.

W ramach Środy z Profilaktyką w godz. 9.00 – 12.00 w Poradni Ginekologicznej w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego będzie można wykonać bezpłatnie cytologię. Mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu trzech lat nie wykonywały cytologii. Pozostałe kobiety mogą skorzystać z badań w ramach wizyty lekarskiej.

Oprócz tego przy stoisku MOW NFZ będzie można odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz potwierdzić Profil Zaufany potrzebny do zalogowania się w Internetowym Koncie Pacjenta (każdy będzie mógł skorzystać pomocy w pierwszym logowaniu się do IKP).

– Cytologię wykonujemy za darmo i bez skierowania w ramach populacyjnego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia pacjentki mogą umówić godzinę wizyty osobiście lub pod numerem tel. 12 622 94 17 – informuje Anna Górska ze szpitala Żeromskiego.

Chwila, która ratuje życie

Cytologia to bezpieczne, bezbolesne i jedyne badanie, które pozwala rozpoznać nowotwór raka szyjki macicy. Jest krótkie, a przede wszystkim skuteczne. Pozwala ono wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy, w czasie kiedy nie ma żadnych objawów.

Rak szyjki macicy jest bardzo podstępny i w pierwszym okresie przebiega bez niepokojących objawów.

Każda kobieta powinna wykonać cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada cztery tysiące kobiet, czyli średnio dziesięć dziennie. Połowa z nich umiera dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza.

Warto skorzystać

W ubiegłym roku w Małopolsce zgłosiło się na badania 39 231 (mogło z niej skorzystać 289 328). W tym roku z cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy w Małopolsce może skorzystać prawie 290 tys. kobiet. Bezpłatną cytologię można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym, który ma umowę z NFZ.

Jak przygotować się do badania cytologicznego

- na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego

- na pobranie cytologii najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż cztery dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż cztery dni przed rozpoczęciem miesiączki

- co najmniej cztery dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych

- od ostatniego badania ginekologicznego/USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej jeden dzień

Lekarz czy położna – kobieta ma wybór

Kobieta, która zgłasza się na cytologię w ramach programu może wybrać, czy będzie ją robił lekarz/lekarka, czy położna. Dla niektórych kobiet ma znaczenia, czy nie trafią na badania do mężczyzny. W takiej sytuacji mogą liczyć na badanie u położnej. W Małopolsce w roku 2019 cytologię w programie profilaktycznym wykonywało 112 położnych (w tym 17 położnych POZ). Położne wykonały 8942 cytologii, co stanowi 23% wszystkich wykonanych w 2019 r. badań cytologicznych.

Poza programem profilaktycznymi z cytologii w Małopolsce skorzystało w ubiegłym roku 10 235 kobiet.

Informację, gdzie można wykonać bezpłatną cytologię można otrzymać pod numerem bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta
comments powered by Disqus