Trądzik torbielowaty – jak leczyć tę ciężką postać trądziku?

Trądzik torbielowaty to ciężka postać tej dermatozy, która obniża komfort funkcjonowania i samoocenę chorego. Nieestetyczne bolesne i ropne zmiany zwykle są zlokalizowane na policzkach, pośladkach oraz pod pachami. Ten problem dotyczy również Ciebie? Dowiedz się, na czym polega diagnoza i leczenie trądziku torbielowatego, zanim udasz się na konsultację dermatologiczną!

Jak rozpoznać trądzik torbielowaty? Objawy i diagnostyka

Zastanawiasz się, jak rozpoznać trądzik torbielowaty? Ta choroba dermatologiczna objawia się pod postacią bolesnych guzków wypełnionych ropną wydzieliną – zmiany otacza czerwona obwódka. Obszary objęte stanem zapalnym obejmują rejon twarzy, pach i pośladków (niekiedy także plecy). Jak podkreślają lekarze dermatolodzy, niestety zmiany torbielowate bardzo wolno się goją i niosą ze sobą wysokie ryzyko powstawania szpecących blizn, które wyglądem przypominają ślady po przebytej ospie wietrznej (by je usunąć, zwykle potrzeba kilku zabiegów laserowych).

Jakie badania ułatwiają specjaliście rozpoznanie trądziku torbielowatego? Przy podejrzeniu tej dermatozy pomocne może okazać się:

  • pomiar stężenia androgenów/progesteronu we krwi,
  • badanie stężenia glukozy,
  • badanie prolaktyny, FSH i LH,
  • badanie kortyzolu,
  • badanie testosteronu,
  • badanie hormonów tarczycy
  • pomiar stężenia histaminy we krwi,
  • badanie poziomu cholesterolu,
  • próby wątrobowe.

Leczenie trądziku torbielowatego

Leczenie trądziku torbielowatego jest dość złożone, wymaga kompleksowego podejścia, dostosowania terapii do rozległości zmian, stadium zaawansowania choroby oraz wieku pacjenta. Wiedz, że ta dermatoza zawsze wymaga konsultacji dermatologicznej. Tylko doświadczony specjalista może dobrać odpowiednią metodę leczenia tej postaci trądziku (nie wyleczysz dermatozy domowymi sposobami – na własną rękę). Ważnym elementem kuracji jest farmakoterapia. Zwykle lekarz zaleca stosowanie leków doustnych, najczęściej są to antybiotyki z grupy tetracyklin. Preparaty te łagodzą stany zapalne i hamują rozwój chorobotwórczych bakterii, które przyczyniają się do nasilenia objawów trądzikowych. Zdarza się, że antybiotykoterapia jest łączona z retinoidami, tj. pochodnymi witaminy A. Dzięki tym lekom możesz ograniczyć nadmierną aktywność gruczołów łojowych i zadziałać przeciwzapalne. Jeśli trądzik torbielowaty ma podłoże hormonalne, lekarz może zastosować terapię środkami antykoncepcyjnymi. Jeśli choroba ma zaawansowaną postać i zmiany nie reagują dobrze na farmakoterapię, ostatnią deską ratunku może okazać się interwencja chirurgiczna. Zabieg polega na precyzyjnym nacięciu torbieli i ostrożnym usunięciu ich treści. Pamiętaj, że w przypadku trądziku torbielowatego, podobnie, jak przy każdej innej odmianie tej choroby – ważne jest szczególne dbanie o higienę zmian skórnych. Stosuj dermokosmetyki dostosowane do potrzeb Twojej skóry, często zmieniaj ręczniki i pościel (zwłaszcza poszewki na poduszki). Dobrym krokiem będzie też wprowadzenie zmian w codziennym stylu życia. Wielu dermatologów zaleca pacjentom zmagającym się z trądzikiem modyfikacje diety (ograniczenie cukrów, wysoko przetworzonej żywności). Pomocne może okazać się też odstawienie używek, zwłaszcza papierosów. W miarę możliwości staraj się unikać stresu i dbaj o higienę snu.

Pamiętaj, że leczenie zmian torbielowatych trwa długo (często są to miesiące kuracji) i wymaga ścisłej współpracy na linii lekarz-pacjent. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych rezultatach terapeutycznych, przestrzegaj ściśle wszystkich zaleceń dermatologa i stawiaj się na wyznaczone wizyty w gabinecie.