Transport przyszłości. Wystawa projektów studentów Politechniki Krakowskiej [ZDJĘCIA]

fot. Pokazane projekty należą do studentów PK

Wystawę projektów szynowych pojazdów przyszłości autorstwa studentów wzornictwa inżynierii przemysłowego można oglądać w galerii Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej.

Wagon dla fanów gier komputerowych, podróżnych pracujących zdalnie albo przygotowany specjalnie dla pasażerów ze zwierzakami. Jest też pociąg dla podróżników luksusowo zwiedzających świat w wagonie widokowym inspirowanym Orient Expressem albo sztuką Gaudiego. Jak mogą wyglądać w niedalekiej przyszłości nowoczesne pojazdy szynowe, by odpowiadały na potrzeby podróżnych? Na to pytanie już dziś odpowiadają studenci Politechniki Krakowskiej.

Tematyka projektowania pojazdów szynowych obecna jest w programie kształcenia inżynierii wzornictwa od początku istnienia kierunku na PK, to już ponad 12 lat. Powstało w tym czasie na Politechnice Krakowskiej kilkadziesiąt innowacyjnych i ciekawych projektów.

–  Niektóre projekty są prawdziwymi koncepcjami przyszłości, na razie  może futurystycznymi, ale już dziś przyczyniającymi się do świeżego, odmiennego od klasycznego, spojrzenia na transport szynowy. Pokazują możliwości wprowadzenia do oferty przewozowej rozwiązań dotychczas niespotykanych, a potrzebnych z punktu widzenia oczekiwań pasażerów – podkreśla dr Maciej Górowski z Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu, prowadzący zajęcia na kierunku inżynieria wzornictwa przemysłowego.

Jak dodaje, branża pojazdów szynowych jest jednym z bardziej dynamicznie rozwijających się obszarów transportu. – Dzisiejszy pojazd szynowy to nowoczesne technologie, nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne i funkcjonalne, zapewniające wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa podróży. Do tworzenia takich pojazdów producenci i operatorzy potrzebują wykwalifikowanych projektantów, potrafiących kreować nowe standardy. Takich właśnie kształcimy na Politechnice Krakowskiej – mówi ekspert PK.

News will be here