Uchodźcy. Brak dokumentów problemem w komunikacji miejskiej

fot. Sebastian Dudek

Do końca marca obowiązuje darmowa komunikacja dla uchodźców z Ukrainy. Rodzą się jednak pytania, jak mają potwierdzić swój status osoby, które jeszcze nie mają żadnych dokumentów i zaświadczeń.

Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie mówi, że uprawnienia przysługują obywatelom Ukrainy na podstawie paszportu lub innych dokumentów potwierdzających przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 roku.

Jednak, jak zauważa pan Paweł, który napisał do nas z tym problemem, wiele osób nie ma żadnego zaświadczenia, że przekroczyło granicę ani swoich dokumentów. Dlatego jedni wyczekują w ogromnych kolejkach przed konsulatem w Krakowie, a drudzy przed Tauron Areną.

– Możliwość bezpłatnej jazdy dla osób, które nie miałyby przy sobie żadnego dowodu/zaświadczenia, mogłyby być wykorzystywane przez osoby, dla których to zarządzenie nie było kierowane – przyznaje Kowal.

Nasz czytelnik zauważa, że najprawdopodobniej wszystko będzie się dało odkręcić po złożeniu reklamacji od nałożenia opłaty dodatkowej za brak biletu, jednak zdaniem pana Pawła, ważne jest coś innego.

– Chodzi o przeciwdziałanie takim przypadkom, aby nie wystawiać na dodatkowy stres uchodźców – stwierdza.

comments powered by Disqus