Uciążliwa budowa w Prokocimiu. Mieszkańcy czekają na koniec prac

Prace przy budowie osiedlowej drogi w Prokocimiu miały się skończyć w listopadzie. Jest maj, a teren wciąż jest rozkopany, co powoduje spore uciążliwości dla mieszkańców.

Prowadzona przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa inwestycja obejmuje budowę chodnika i przebudowę ok. 170-metrowego odcinka osiedlowej drogi w rejonie bloków przy ul. Teligi i Kurczaba, wraz z odwodnieniem i oświetleniem. W założeniu to nic skomplikowanego – zgodnie z umową z wykonawcą, prace miały się zakończyć do 20 listopada.

Coś jednak poszło nie tak. Jak zgłasza nam jedna z mieszkanek, od grudnia na budowie nic się nie działo. – A my mieszkańcy mamy spore uciążliwości, z którymi musimy borykać się na co dzień już przez tyle miesięcy – pisze czytelniczka. – Mamy utrudnione poruszanie się po tym terenie, jest to bowiem ciągle plac budowy. Na drodze wystają studzienki, nie mamy gdzie parkować naszych samochodów, już od grudnia wykonawca ogranicza wjazd do bloków Teligi 4 i 6. Część kierowców zmuszona jest przez to parkować swoje pojazdy wzdłuż ul. Kurczaba, co nigdy nie miało tutaj miejsca – wylicza.

Według relacji mieszkanki, najbardziej uciążliwe jest zablokowanie dojazdu do bloków przy ul. Teligi 4 i 6, co m.in. utrudnia odbiór odpadów, ale może też zablokować dojazd karetki czy straży pożarnej. – Kiedy w końcu skończy się ten stan i nasze życie wróci do normalności? – pyta czytelniczka.

Stare kable

ZDMK tłumaczy opóźnienie odkryciem podczas robót budowlanych kabli energetycznych. Zgodnie z otrzymaną przez nas odpowiedzią stało się to w połowie grudnia – a więc już i tak po zakładanym terminie zakończenia inwestycji.

– Po rozmowach z Tauronem, który jest właścicielem sieci, ustalono, że kable wymagają przebudowy. Tego dodatkowego zakresu prac nie przewidywała dokumentacja, dlatego dalsze prace wymagały zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych i zlecenia robót dodatkowych. Ponadto, prace przy sieci energetycznej zostały wstrzymane z uwagi na okres zimowy – tłumaczy Renata Postawa-Giza z biura prasowego jednostki.

Ostatecznie wszystkie ustalenia z Tauronem udało się zakończyć na początku marca i zlecono wykonawcy dodatkową część zadania. – Prace związane z likwidacją kolizji przewodów energetycznych mają zakończyć się w maju. Natomiast dokończenie robót drogowych i prace porządkowe powinny zostać zrealizowane do czerwca – zapowiada przedstawicielka jednostki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim