Ukraińcy zwolnieni z opłat na autostradzie A4 Katowice-Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od wtorku, 1 marca, pojazdy z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi oraz polskie pojazdy z pomocą dla obywateli Ukrainy, zgłoszone przez organizacje pozarządowe, mogą podróżować autostradą A4 Katowice-Kraków bez opłat.

Bezpłatne przejazdy A4 Katowice-Kraków nie wymagają okazywania żadnego dokumentu. W przypadku obywateli Ukrainy podstawą do zwolnienia z opłaty za przejazd są ukraińskie numery rejestracyjne. Polskie organizacje pozarządowe zaangażowane w pomoc na rzecz Ukrainy muszą zgłosić zarządcy A4 Katowice-Kraków przejazd z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, przesyłając na adres mailowy ua@autostrada-a4.pl następujące informacje:

  • nazwę i dane teleadresowe organizacji organizującej pomoc humanitarną dla Ukrainy,
  • numery rejestracyjne pojazdów przewożących pomoc,
  • datę i trasę przejazdu.

Zwolnienie z opłaty na bramkach dotyczy wszystkich kategorii pojazdów i ma obowiązywać co najmniej do końca marca.  Stalexport Autostrada Małopolska S.A. uzyskała zgodę Ministerstwa Infrastruktury na zastosowanie preferencji.

– Ukraina potrzebuje dzisiaj solidarności i wsparcia w każdej możliwej formie. Chcemy umożliwić swobodny przejazd przez bramki zarówno uchodźcom, jak i obywatelom Ukrainy, którzy wracają z  Polski do swojego kraju, a także organizacjom zaangażowanym w niesienie pomocy w każdej formie. Zwracamy się do pozostałych kierowców, podróżujących na co dzień autostradą A4 Katowice-Kraków, żeby korzystali z automatycznych metody płatności na dedykowanych, skrajnych lewych bramkach na placach poboru opłat. Zależy nam na tym, żeby w okresie wzmożonego ruchu, jaki obserwujemy w związku z sytuacją w Ukrainie, przejazd przez place poboru opłat był dla wszystkich możliwie najbardziej sprawny – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A.

comments powered by Disqus