Ukrainiec zamieszany w przemyt dzieła sztuki

Odzyskany obraz fot. Straż Graniczna

Straż graniczna wraz z pogranicznikami z Ukrainy oraz we współpracy z ambasadą Królestwa Niderlandów zatrzymała mężczyznę, który chciał sprzedać skradziony przed laty drogocenny obraz.

– W toku prowadzonych czynności funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego KaOSG z Nowego Sącza w jednym z mieszkań na terenie Krakowa ujawnili utracony obraz oraz zatrzymali obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie wwiózł przedmiotowe dzieło sztuki do Polski z Ukrainy z zamiarem sprzedaży – informuje Justyna Drożdż ze straży granicznej.

Odzyskane płótno to obraz „Rebeka i Eliasz” autorstwa holenderskiego malarza Jana Linsena, datowany na 1629 rok. Obraz został skradziony w 2005 roku z Muzeum Westfries w miejscowości Hoorn w Królestwie Niderlandów.Jeden z wielu

– Jest to jeden z 24 obrazów skradzionych z tego muzeum. W sumie z muzeum w Hoorn skradziono 85 elementów o wartości historycznej i kulturowej. Wśród skradzionych dzieł były różnego rodzaju obrazy XVII wiecznych artystów (obrazy olejne na płótnie, drewnie), ale też różnego rodzaju przedmioty, m.in. srebra znacznej wartości.  Niektóre z dzieł zostały już odzyskane – mówi Justyna Drożdż.

Odzyskane dzieło zostało odpowiednio zabezpieczone i przewiezione do Zamku Królewskiego na Wawelu. Natomiast Prokuratura Okręgowa w Krakowie postawiła zarzuty zatrzymanemu, który decyzją sądu trafił do aresztu tymczasowego. Przestępstwo paserstwa jest zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. Straż graniczna podkreśla, że sprawa jest rozwojowa.