Ukraińscy bandurzyści na scenie NCK. „Chcemy opowiedzieć o duchu ludowym Ukraińców”

fot. Mat. prasowe Nowohuckiego Centrum Kultury

Już wkrótce krakowska publiczność będzie mogła usłyszeć Narodowy Zespół Bandurzystów Ukrainy. Koncert „O Ukraino! O Matko moja!” odbędzie się 24 maja w Nowohuckim Centrum Kultury.

– W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu ludowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju. Przedstawiamy repertuar bardziej ukraińsko-patriotyczny, nie jest on wojskowy, lecz bardziej historyczny. Oczywiście, są też ukraińskie piosenki ludowe – mówi dyrektor Narodowego Zespołu Bandurzystów im. GI Maiboroda.

Patos, folk i humor

Kapela składa się z 50 mężczyzn, którzy jednocześnie grają na bandurach i śpiewają. Choć kompozycje mają podniosły charakter, nie brakuje błyskotliwego humoru. Słychać też elementy współczesnego folku. Z kolei kozacka charakteryzacja sprawia, że utwory są wyjątkowe i niepowtarzalne. Oczywiście duża w tym zasługa wykonawców.

„Głębokie” męskie głosy przywołują słyszane w cerkwiach wielogłosowe śpiewy pieśni, oparte na basie i barytonie. Wszystko to sprawia, że Narodowy Zespół Bandurzystów Ukrainy stanowi fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego.

Ponad 100 lat działalności

Początki kapeli sięgają 1918 roku. To właśnie wtedy Wasyl Jemets, utalentowany bandurzysta z obwodu charkowskiego, założył zespół, któremu nadał nazwę „Pierwszy Chór Kobzarski”. W 1935 r., po połączeniu ze słynną wówczas Połtawską Bandurą Band, grupa została przemianowana na „Ukraińską Państwową Kapelę Bandura Band”.

Gdy zakończyła się II wojna światowa, zespół pod kierownictwem Ołeksandra Minkiwskiego wznowił swą działalność. W latach 80. XX wieku grupa została laureatem Państwowej Nagrody Ukrainy im. Tarasa Szewczenki. W 1997 roku kapela otrzymała status „Narodowej”. Od dziewięciu lat dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu jest Jurij Kurach – słynny chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog.

24 maja o godz. 19.00 Narodowy Zespół Bandurzystów Ukrainy wystąpi na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury.

– Wstęp na koncert jest bezpłatny, ale zachęcamy wszystkich widzów do symbolicznego wsparcia finansowego dla Ukrainy podczas zbiórki przed i po koncercie. Podczas koncertu zespół przeprowadzi zbiórkę na Fundusz Wspierania Kultury Ukrainy oraz na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy – informują organizatorzy.

comments powered by Disqus