Ukraińskie zespoły teatralne zawitają do Krakowa

Karuzela wierszy w Teatrze Groteska fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz dziesiąty krakowska publiczność będzie mogła obejrzeć spektakle przybliżające ukraińską sztukę i kulturę. Przed nami Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego „Wschód-Zachód”.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 17-24 kwietnia, a prezentowane na krakowskich scenach spektakle skupią się na dyskursie współczesności i poszukiwaniach oryginalnych środków ekspresji artystycznej.

Jak podkreślają organizatorzy, Fundacja Widowisk Masowych oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana, „Wschód-Zachód” to obecnie jedyny w Europie festiwal przedstawiający sztukę ukraińskiego teatru.

Co w programie?

Ceremonię otwarcia, którą zaplanowano na wtorek 18 kwietnia, poprzedzi koncert Yuşan-Zillya. To ukraińsko-krymskotatarski projekt, na który składają się dawne pieśni ukraińskie, krymskotatarskie oraz tureckie. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek o godz. 20:00 w Teatrze Groteska.

W kolejnych dniach festiwalu prezentowane będą różnorodne spektakle, nawiązujące do hasła „Sztuka w ogniu”, czyli motta przewodniego tegorocznej edycji.

Kołomyjski Obwodowy Teatr Dramatyczny im. Iwana Ozarkiewicza przedstawi publiczności spektakl „Kamienny Krzyż”. Sztukę będzie można zobaczyć we wtorek na scenie Groteski. Z kolei w Teatrze KTO wystąpi Obwodowy Ukraiński Akademicki Teatr Muzyczny i Dramatyczny im M. K. Sadowskiego, prezentując spektakl „Za drzwiami”.

W środę publiczność będzie mogła obejrzeć aż cztery przedstawienia. W Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana dzieło ukraińskiego Teatru Playback w Krakowie pt. „Prayback”, w Teatrze KTO „Bajki Ole Zmruż-oczko” (spektakl realizowany w ramach programu stypendialnego Goethe-Institut) oraz „Ich tu nie ma” Ługańskiego Obwodowego Ukraińskiego Teatru Muzycznego i Dramatycznego, a w Teatrze Groteska przedstawienie „Starszy brat” Mykołajowskiego Narodowego Akademickiego Ukraińskiego Teatru Dramatu i Komedii Muzycznej.

Następny dzień festiwalu rozpocznie pokaz spektaklu „Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa” w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana. Na scenie Teatru KTO zaprezentowane zostaną „Kruty. W moje sny przyszła wojna...” oraz spektakl-opera „Opętana”. W Grotesce zagości zaś „Oskar i Pani Róża”.

Weekend z ukraińską sztuką

W piątek w Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana odbędzie się pokaz spektaklu „Podróż Niebieskiej strzały”. Z kolei w Grotesce Chersoński Teatr Lalek zaprezentuje spektakl „Bardzo niewychowany kot”, a Dniprowski Akademicki Teatr Dramatu i Komedii sztukę „DODO”. W Teatrze KTO zagości natomiast Sumski Narodowy Akademicki Teatr im. M. Szczepkina ze sztuką „Mama. 10 km”.

„Karuzela wierszy” oraz „Wertep” to spektakle, które publiczność będzie mogła obejrzeć w sobotę w Teatrze Groteska. Na scenie przy ul. Zamoyskiego 50 wystąpi zaś Teatr GRAJ ze sztuką „Kobiety oraz ich otoczenia na granicy chaosu”. W Teatrze KTO zaprezentowany zostanie także spektakl taneczny „Wdowy”.

Festiwal zwieńczy piknik teatralny, który odbędzie się w niedzielę w kawiarnio-księgarni NIĆ. Szczegółowy program wydarzenia dostępny tutaj.