Skarby Krakowa na wyciągnięcie ręki. Kolekcja poświęcona miastu królów na Google Arts & Culture

Balet Cracovia Danza - Pan Twardowski fot. Materiały prasowe

Wirtualne wycieczki po Krakowie, ponad 50 wystaw i 2 tysiące eksponatów, w tym młodzieńcza zbroja Zygmunta Augusta w 3D. To wszystko znalazło się w najnowszej kolekcji na Google Arts & Culture.

„Kraków-wow!” to pierwsza polska kolekcja poświęcona miastu królów, stworzona we współpracy z 13 krakowskimi instytucjami kultury. Projekt stanowi wielowątkową opowieść, dzięki której internauci mogą wybrać się w podróż ulicami Krakowa i poznać kulturowy kontekst miasta.

– W stylu wow przenosimy do wirtualnej podróży po polskiej stolicy królów wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, czyli do Krakowa. W kolekcji można znaleźć ponad 50 wystaw, ponad 2000 eksponatów, w tym chociażby zbroję młodzieńczą Zygmunta Augusta w 3D. Dzięki Street View będzie można wybrać się na wirtualny spacer po Kopalni Soli w Wieliczce, Muzeum Książąt Czartoryskich, Prywatnych Apartamentach Królewskich na Wawelu, a nawet Smoczej Jamie. Nie zabraknie w tym projekcie również wyjątkowej atmosfery miasta, które jak wiemy tętni kulturalnym życiem przez cały rok – mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.

Skarby Krakowa online

Najnowsza kolekcja na Google Arts & Culture pokazuje wirtualnie wyjątkowe miejsca, budynki, dzieła sztuki, festiwale, a także portrety słynnych krakowskich artystów. Na wystawach uwiecznione zostały także detale dawnego życia codziennego – od obyczajów, strojów i rękodzieł po zabawki, tańce oraz mity i legendy.

Internauci mogą m.in. odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, który prezentuje takie eksponaty jak młodzieńcza zbroja Zygmunta Augusta w 3D, zegar toruńskiego zegarmistrza Lorenza Wolbrechta, dzieła Leona Wyczółkowskiego czy XVI-wieczne gobeliny. Można też obejrzeć królewskie komnaty, a spacerując po wzgórzu wawelskim, zajrzeć do Smoczej Jamy.

– Znakiem szczególnym projektu prezentującego w Google Arts & Culture wawelskie skarby stał się oczywiście Smok. Jak się okazało to najbardziej ikoniczny znak Krakowa – słowo klucz, jedno z najczęściej wyszukiwanych w Google przez internautów w kontekście miasta. To nas wcale nie dziwi, dlatego postanowiliśmy przygotować dla odbiorców wirtualnego muzeum Google coś naprawdę specjalnego – nieoczywistą opowieść o smoku wawelskim, który stał się przedmiotem wnikliwych archeologiczno-antropologicznych badań Magdy Młodawskiej i prof. Michała Kuziaka. Ta historia budzi emocje i zaskoczy niejednego zwiedzającego, który trafi do Smoczej Jamy na Wawelu za sprawą Google Arts & Culture – wyjaśnia Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

W kolekcji „Kraków-wow!” pojawiły się również cenne eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego, w tym fotografie słynnych obrazów: „Dama z gronostajem”, „Dziewczynka z Chryzantemami” czy „Autoportret” Olgi Boznańskiej. Można też zobaczyć kurtynę autorstwa Henryka Siemiradzkiego, polskiego malarza historycznego, zdobiącą widownię Teatru Słowackiego.

Ponad 100 dzieł z własnej kolekcji udostępnia także Bunkier Sztuki.

– Od wieków kulturowa spuścizna, jak i proza codziennego życia, wydarzenia historyczne na równi z podaniami i legendami – stanowią ważne źródło inspiracji dla artystów związanych z Krakowem. Sztuka aktualna często podejmuje polemikę z tradycją i dziedzictwem, chce stanowić impuls do zmiany na lepsze, obalać utrwalone schematy, prowadzić do rewolucji czy zmiany sposobu myślenia. W tworzonej od połowy lat 60. XX wieku Kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie znajdują się liczne przykłady dzieł, których autorzy w oryginalny, nietypowy sposób korzystają z kulturotwórczego i symbolicznego potencjału miasta, w którym żyją i działają – podkreśla Agnieszka Mazoń-Żywolewska, specjalista ds. kolekcji w Bunkrze Sztuki.

Opowieść o podkrakowskiej wsi

Dzięki kolekcji „Kraków-wow!” internauci mogą odbyć podróż w czasie i zajrzeć za kulisy najstarszej wystawy prezentowanej w Muzeum Etnograficznym. Ekspozycja przedstawia różne aspekty minionego świata wsi.

– W życiu Krakowa zawsze były obecne podkrakowskie wsie. Dzisiaj wiele z nich jest dzielnicami miasta. Sto lat temu kwitły tam lokalne zwyczaje. Noszono barwne stroje, które zachwycały i zadziwiały mieszczan, ale nawet wtedy nie były to zupełnie oddzielne światy. Na krakowskich jarmarkach kupowano zabawki wykonywane przez podkrakowskich rzemieślników. Na targach spotykano gospodynie, które sprzedawały przyniesione warzywa i nabiał. Wsie były też źródłem inspiracji dla krakowskich artystów i projektantów, a kolekcja muzeum, w której zachowały się ślady tamtej żywiołowej i barwnej rzeczywistości, nie przestaje być inspirująca także dziś – opowiada Dorota Majkowska-Szajer z Muzeum Etnograficznego w Krakowie.

Zaglądając na Google Arts & Culture można nie tylko zobaczyć wyjątkowe dzieła sztuki, ale także poznać legendy i tajemnice związane z miastem królów polskich. Na internautów czeka m.in. rozszyfrowanie kostiumu Lajkonika, legenda o Panu Twardowskim czy wizyta w Barbakanie.

Miasto, które tętni życiem

Kolekcja „Kraków-wow!” opowiada także o kultowych miejscach w Krakowie, a także wydarzeniach, które na stałe wpisały się w kulturalną mapę miasta. Mowa m.in. o festiwalu muzyki dawnej Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, Festiwalu Muzyki Filmowej czy Wiankach.

– Cieszymy się, że bierzemy udział w tym projekcie, który pokazuje, w jaki sposób kultura potrzebuje przenieść się również do świata nie tyle cyfrowego, ale takiego, gdzie też możemy się spotkać ze sztuczną inteligencją. Zdaję sobie sprawę, że udostępniając w ramach projektu Google Arts & Culture dowody naszego dziedzictwa kulturowego w Krakowie, budujemy jednocześnie przyszłe narzędzie, którego kształt nawet trudno dzisiaj mi sobie wyobrazić, ale na pewno będzie to coś wyjątkowego. Coś na miarę przyszłych potrzeb odbiorców kultury – komentuje Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Wirtualną wystawę „Kraków-wow!” można odwiedzić na stronie Google Arts & Culture lub pobierając aplikację na Androida czy iOS.

Kolekcja powstała we współpracy z 13 instytucjami kultury, którymi są: Muzeum Narodowe w Krakowie, Zamek Królewski na Wawelu, Balet Cracovia Danza, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora – Cricoteka, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Nowohuckie Centrum Kultury, Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Małopolski Instytut Kultury w Krakowie, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury, Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.