Noc Kin Studyjnych. Darmowe seanse, spotkania z twórcami i kinowa gra miejska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Maratony filmowe, spotkania, warsztaty oraz kinowa gra miejska. Już wkrótce Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks zaproszą widzów na bezpłatne atrakcje filmowe w ramach 4. Nocy Kin Studyjnych.

− Krakowskie Noce to wiele ciekawych wydarzeń. To szansa na bezpośrednie spotkanie z krakowską kulturą w wielu odsłonach, nieraz zaskakujących. Podczas tych wydarzeń razem z partnerami wychodzimy, często dosłownie, z naszą ofert kulturalną bezpośrednio do mieszkańców i gości. Jesteśmy na ulicach, placach miasta, otwieramy szeroko drzwi do teatrów, sal koncertowych, kin studyjnych, a także kościołów czy miejsc związanych z poezją – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Noc Kin Studyjnych odbędzie się 15 kwietnia i zainauguruje cykl Krakowskich Nocy. W programie tematyczne maratony filmowe, prelekcje i spotkania z twórcami, warsztaty, pokazy dla najmłodszych oraz kinowa gra miejska.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasach kin od 12 kwietnia. Na jedną osobę przysługują maksymalnie dwie wejściówki.

Co zobaczymy na ekranie?

Kino Pod Baranami zaprasza na nocny maraton filmowy dla młodych widzów (w wieku 14-18 lat), który rozpocznie się o godz. 23:15 i potrwa do około 4:30. W tym czasie zaplanowano pokaz filmu „Jutro albo pojutrze” połączony z dyskusją, quiz z nagrodami oraz pokaz produkcji „Najlepsze lata”.

Kino Kika zaprezentuje filmy, do których muzykę skomponował Krzysztof Komeda. Na ekranie „Do widzenia, do jutra...” oraz „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy z Tadeuszem Łomnickim w roli głównej. Wcześniej zaś najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć francusko-szwajcarsko-belgijski film animowany „Yuku i magiczny kwiat”.

„Kobieta na dachu” oraz trzy krótkometrażowe produkcje „Victoria”, „Wróbel” i „Followers. Odpalaj lajwa” to z kolei propozycje kina Agrafka.

Kino Mikro przedstawi zaś krakowskich morderców. W programie pokaz dokumentów z cyklu „Polscy. Seryjni” – Karol Kot i Władysław Mazurkiewicz i spotkanie z twórcami serialu Piotrem Litką i Przemysławem Semczukiem, a następnie pokaz filmu „Czerwony pająk”.

W Paradoxie widzowie będą mogli poznać znaczenie kostiumu filmowego. A to za sprawą tytułów „Cruella” i „Spragnieni miłości” oraz dyskusji „O czym mówią nam kostiumy”. Na zakończenie odbędzie się też pokaz specjalny.

Kino Kijów zaprasza na filmy związane z ekologią. Dla dorosłych „Rzeka” i „Simona”, a dla dzieci „Przytul mnie. Poszukiwacze miodu!” oraz warsztaty z ekologii w holu kina.

W Sfinksie zaprezentowane zostaną produkcje z udziałem Penelope Cruz: „Kochając Pabla, nienawidząc Escobara”, „Wszyscy wiedzą” oraz „24 godziny” (pokaz przedpremierowy). Wcześniej odbędą się warsztaty dla dzieci 8-12 lat związane z animacją filmową.

Filmowy Kraków

Organizatorzy zapraszają także na Kinową Grę Miejską. W sobotę, 15 kwietnia, uczestnicy wyruszą w podróż śladem krakowskich kin studyjnych. Ich zadaniem będzie rozwiązanie zagadek związanych z miejscami, w których kręcone były filmy, i zdobywanie punktów. Zgłoszenia przyjmowane są do 7 kwietnia (lub do wyczerpania miejsc). Kinowa Gra Miejska odbędzie się w godz. 10:00-14:30. 

Aktualności

Pokaż więcej