Ulica Kostaneckiego gotowa. Od lutego zmiany w ruchu na kolejnym odcinku

Skrzyżowanie ul. Kostaneckiego, Wielickiej i Teligi fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od piątku, 28 stycznia, od godz. 7, przywrócony zostanie ruch na ul. Kostaneckiego. Oznacza to, że zakończyła się kompleksowa przebudowa jednej z ulic dojazdowych do placówek szpitalnych w Prokocimiu.

Roboty związane z przebudową ul. Kostaneckiego na odcinku od ul. Wielickiej do ul. Medycznej trwały od marca zeszłego roku. W ramach zadania zostały wymienione instalacje podziemne, przebudowane chodniki, a po stronie zachodniej powstała ścieżka rowerowa. Pas drogi został poszerzony, aby umożliwić powstanie drogi dla karetek i komunikacji autobusowej.

Ułożono nową nawierzchnię asfaltową, a wszystkie przejścia dla pieszych zostały doświetlone w celu poprawy bezpieczeństwa. W ramach zadania przewidziano też nasadzenia ponad 3 tys. krzewów róż oraz łącznie 30 drzew.

Wykonawcą zadania była firma Colas Polska. Wartość kontraktu to niecałe 6 mln zł.

Kolejne kroki

Przebudowa ul. Kostaneckiego to pierwszy z etapów modernizacji układu drogowego w rejonie szpitali. Latem ubiegłego roku rozpoczęło się drugie z zadań – rozbudowa ulic Jakubowskiego i Orwid. Przez pierwsze miesiące wykonawca – firma Berger Bau Polska sp. z o.o. – prowadził roboty przekładkowe w pasie zieleni i na chodniku. W lutym rozpocznie prace z zajęciem części jezdni, co spowoduje zmiany w organizacji ruchu.

Ten etap modernizacji dróg dojazdowych do placówek szpitalnych ma się zakończyć w drugiej połowie tego roku. W ramach inwestycji powstaną trzy ronda, wybudowane będą chodniki po obu stronach, uporządkowana kwestia parkowania, przebudowane będzie skrzyżowanie ul. Orwid z ul. Wielicką, wraz z budową lewoskrętu w stronę centrum. Powiększona zostanie też pętla autobusowa, co umożliwi realizację większej liczby kursów. Koszt zadania to około 10,3 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim