Ulica Krzyżańskiego gotowa, na Myślenickiej nowy etap prac [INFORMATOR]

Ulica Myślenicka będzie wyłączona z ruchu na odcinku od ul. Sawiczewskich do Niewodniczańskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Przy przebudowie ul. Krzyżańskiego trwają już ostatnie roboty i w sobotę wrócą tam autobusy. Równocześnie rozpoczyna się kolejny – uciążliwy dla mieszkańców – etap prac na ul. Myślenickiej.

Przebudowa ulicy Krzyżańskiego rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Miasto podawało wówczas termin, który już na starcie nie wydawał się realistyczny – listopad tego samego roku. Prace oczywiście się przedłużyły, ponieważ ich zakres oznaczał w praktyce budowę wszystkiego od nowa, włącznie ze wszystkimi podziemnymi instalacjami.

Ulica zyskała kanalizację deszczową i chodniki, pojawiły się nowe latarnie, wprowadzone zostały elementy zwiększające bezpieczeństwo ruchu – cały ciąg wygląda dziś zupełnie inaczej niż półtora roku temu.

Tu otworzą, tu zamkną

W najbliższą sobotę ulica Krzyżańskiego zostanie udostępniona dla ruchu, wrócą tam też miejskie autobusy. Nie będzie to jeszcze oznaczało docelowego kształtu rozkładów, ponieważ w dalszym ciągu trwa przebudowa ulicy Myślenickiej.

Tego samego dnia rozpocznie się czwarty etap prac na Myślenickiej, między ulicami Sawiczewskich i Niewodniczańskiego. Będzie to oznaczać spore utrudnienia w ruchu: cały odcinek zostanie zamknięty. Jak podaje Zarząd Dróg Miasta Krakowa, zalecane objazdy dla kierowców poprowadzą przez ulice Sawiczewskich, Landaua i Niewodniczańskiego lub alternatywnie przez Chałubińskiego. Do posesji będą mogli dojechać tylko mieszkańcy i dostawcy okolicznych przedsiębiorstw.

Piechotą do szkoły

To problematyczny etap remontu, choćby ze względu na fakt, że na tym fragmencie znajduje się szkoła podstawowa. – Będzie ciężko, ale trzeba to jakoś przetrwać. Idzie w dobrą stronę – komentuje radny Rady Dzielnicy X Swoszowice Artur Markiewicz.

Zakończenie prac na ulicy Krzyżańskiego pozwoli też na dalsze kroki. – Będziemy mogli wreszcie ruszyć z budową kanalizacji sanitarnej wzdłuż ul. Matematyków Krakowskich. To będą pierwsze metry kanalizacji na osiedlu Zbydniowice – zapowiada radny Markiewicz. Będzie to możliwe po usunięciu tymczasowej pętli autobusowej, utworzonej na czas remontu.

Co zmieni się w rozkładach?

Od soboty linie zastępcze 735 i 754 zostaną zlikwidowane. Większość pozostałych linii będzie jednak kursować po zmienionych trasach. Poniżej pełna lista zmian:

- linia 135 - zostanie przywrócona i będzie kursować po trasie czasowo zmienionej (wynikającej z przebudowy ul. Myślenickiej oraz budowy Trasy Łagiewnickiej): Łagiewniki - Tischnera - Fredry - Połomskiego - Turowicza - Herberta - Centrum JP II - Herberta - Bujaka - Halszki - Stojałowskiego - Herberta - Myślenicka - Merkuriusza Polskiego - Chałubińskiego - Szybisko (powrót: Myślenicka) - Sawiczewskich - Landaua - Niewodniczańskiego - Krzyżańskiego - Matematyków Krakowskich - Golkowice Pętla. Uwaga: wybrane kursy w kierunku Golkowic Pętli oraz wszystkie kursy w kierunku Łagiewnik będą realizowane z pominięciem przystanku „Centrum JP II”;

- linie 215, 225 i 915 - w dalszym ciągu będą kursować po obecnych trasach czasowo zmienionych (przez ul. Chałubińskiego i Lusinę);

- linia 254 - zostanie przywrócona na stałą trasę;

- linie 735 i 754 - zostaną zlikwidowane.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus