Organizatorzy informuję o nowym układzie kiosków handlowych Jarmarku Wielkanocnego – prostopadły względem Sukiennic. Na Jarmarku Wielkanocnym pojawią się również nowe dekoracje w postaci drzewek emausowych.
Drzewko, udekorowane drewnianymi ptakami, przypomina o dawnych obrzędach i zwyczajach, a także jest symbolem odradzającego się życia. Tradycyjne drzewka emausowe składały się z gniazda z figurkami piskląt lub figurki ptaka osadzonego na kiju ozdobionym listkami. Zwykle wykonane były z drewna. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich i wierzeń, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Drzewko symbolizowało również budzenie się przyrody do życia.
Logo Jarmarku Wielkanocnego zaprojektował artysta plastyk Jerzy Napieracz, a dekoracje zaprojektowała artysta plastyk Marzena Koperska.
Pamiętają o Ukrainie
W ramach pomocy walczącej Ukrainie organizatorzy udostępniają dwa bezpłatne stoiska przeznaczone dla Kijowa i Lwowa oraz miejsca targowe dla instytucji charytatywnych. W tym roku swoje wyroby zaprezentują takie Instytucje Charytatywne jak m.in. Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych iich Przyjaciół „Klika”, Polski Związek Głuchych, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”, Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych „EMAUS”, „Stawiamy Na Łapy” Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety w/w instytucji, dlatego szczególnie zapraszamy, aby zainteresować się ich ofertą.
Towar z całej Polski i smaczne potrawy
Na Jarmarku zostanie ustawione ok. 65 kiosków handlowych oferujących towar z naszego regionu, jak również z innych miast Polski. W tegorocznej edycji Jarmarku prezentować się będą ponadto wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z masy solnej, z siana, z ekologicznego drewna oraz pamiątki, kosmetyki francuskie i prezenty. Można będzie znaleźć takie produkty jak churros - hiszpańskie pączki, biżuterię z bursztynu, kierpce, koszule i kożuchy ręcznie haftowane oraz rękodzieło z Nepalu. Na Jarmarku zagości stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy opieczętowane okolicznościowym stemplem.
Dla mieszkańców Krakowa i turystów odwiedzających Jarmark Wielkanocnych przygotowano punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami wg staropolskich receptur. Stoisko serwujące zupy: żurek, kwaśnicę, pomidorową, czosnkową, dyniową, barszcz ukraiński, grochówkę oraz grzybową. Będzie też można skosztować cieszącą się od wielu lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Będą też sery holenderskie, przyprawy i kiełbasy węgierskie, sery góralskie, węgierskie kurtoszo-kołacze, litewskie wędliny iciemny chleb, miody, orzechy prażone, migdały, słonecznik, owoce w czekoladzie i marcepanie, ciasta domowe, chleby oraz tradycyjne pierniki. Dla najmłodszych wielbicieli słodyczy wystawcy przygotowali lizaki w kształcie pisanek, serc oraz postaci z ulubionych bajek. Organizatorzy starają się, aby przed samymi świętami punkty małej gastronomiioferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze Świętami Wielkanocnymi.
Impreza kulturalno-handlowa
Na Rynku Głównym zostanie ustawione stoisko z grafikami drzeworytniczymi, obrazami na papierze czerpanym, replikami historycznych obiektów głównie pochodzenia krakowskiego oraz scenami związanymi z Wielkanocą wyjątkowe zestawy unikatowych drzeworytowych kartek świątecznych z XV i XVI wieku, siedem różnych do wyboru. Jak co roku będzie też można odwiedzić kuźnię, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Tam też można nabyć podkówkę ze swoim imieniem.
Tegorocznemu Jarmarkowi jak zawsze towarzyszyć będą imprezy artystyczne. Naszym założeniem jest, aby ta impreza była odbierana jako kulturalno-handlowa, a nie odwrotnie.
W sobotę, 9 kwietnia na godz. 12:00 zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa oraz turystów na krakowski Rynek, gdzie odbędzie się uroczyste otwarcie Jarmarku Wielkanocnego. Przed otwarciem o godz. 11:30 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. O godz. 12:30 zapraszamy na występ Międzyszkolnego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Krakowiak”, a o godz. 13:00 na występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”.
W dniu 10 kwietnia jak co roku Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11:15. Barwny korowód z palmami przejdzie wokół Targów pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz. 11:45 nastąpi poświęcenie palm, a następnie zespoły zaprezentują się na estradzie w Rynku Głównym. Tego samego dnia od godz. 10:00 odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Do udziału zapraszamy osoby indywidualne, rodziny oraz grupy. Wykonane palmy należy dostarczyć do biura organizatora ustawionego na terenie Jarmarku Wielkanocnego w Rynku Głównym w Krakowie, w godz. 10:00-13:00. O godz. 13:30 nastąpi ogłoszenie wyników. W konkursie zostanie wyróżnionych 10 prac. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej:www.kiermasze.com.pl.
Święcenie pokarmów i „Siuda Baba”
W sobotę, 16 kwietnia o godzinie 11:00 odbędzie się uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy miasta i Kościoła krakowskiego.
W Lany Poniedziałek, tj. 18 kwietnia o godz. 14:00 zapraszamy na krakowski Rynek, gdzie „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup, w postaci datku wrzuconego do garnuszka, można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”.
PROGRAM JARMARKU WIELKANOCNY w KRAKOWIE, RYNEK GŁÓWNY, 7 – 18 kwietnia 2022 roku
9 kwietnia 2022 r. (sobota)
Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – godz. 11:30
UROCZYSTE OTWARCIE JARMARKU – godz. 12:00
Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” – godz. 12:15
Spacer po Jarmarku – godz. 12:20
Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” – godz. 12:30
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” – godz. 13:00
10 kwietnia 2022 r. (niedziela)
POKAZ PALM I OBRZĘDÓW WIELKANOCNYCH
Konkurs na najpiękniejszą tradycyjną palmę wielkanocną od godz. 10:00
Wymarsz Korowodu Palmowego spod Barbakanu – godz. 11:15
Poświęcenie palm przed kościołem św. Wojciecha – godz. 11:45
Rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną – godz. 13:30
16 kwietnia 2022 r. (sobota)
Uroczyste święcenie koszyczków wielkanocnych z udziałem włodarzy Miasta i Kościoła krakowskiego – godz. 11:00
18 kwietnia 2022 r. (poniedziałek)
TRADYCJE I OBRZĘDY WIELKANOCNE
„Siuda Baba” – Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” i „Teatr Po Latach” – godz. 14:00
ORGANIZATORZY: KRAKOWSKA KONGERGECJA KUPIECKA ARTIM SP. Z O. O.
PATRONI MEDIALNI: TVP3 KRAKÓW, RMF FM, RMF MAXXX, LoveKraków.pl