W Krakowie powstanie pierwsza stacja tankowania wodoru

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– W najbliższych tygodniach planujemy otwarcie stacji wodorowej w Krakowie. Jest to stacja, która będzie dedykowana przede wszystkim do obsługi floty pojazdów komunikacji miejskiej, ale będzie też ogólnodostępna – powiedział Armen Konrad Artwich, członek zarządu PKN Orlen podczas Szczytu Klimatycznego Togetair 2022.

PKN Orlen ma przeznaczyć do 2030 roku 7,4 mld zł na inwestycje, które umożliwią koncernowi rozwój w obszarze nisko- i zeroemisyjnego wodoru, opartego o odnawialne źródła energii i technologię przetwarzania odpadów komunalnych. Do końca tej dekady ma powstać 10 hubów wodorowych, a kierowcy w Polsce, Czechach i na Słowacji będą mogli korzystać z sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru.

Pierwszy hub wodorowy koncern uruchomił już w 2021 roku w Trzebini. Obecnie produkuje on szary wodór z przeznaczeniem dla transportu, natomiast docelowo wytwarzany będzie w nim niskoemisyjny wodór, pochodzący z odnawialnych źródeł energii. Kolejny hub powstaje we Włocławku. Rozpoczęcie produkcji zielonego wodoru jest w nim planowane w drugiej połowie 2023 roku. Dwa lata później uruchomiony zostanie hub w Płocku. Wytwarzany w nim zielony wodór będzie wykorzystywany w przemyśle i transporcie.

Kraków przetrze szlaki

Do 2030 roku koncern chce uruchomić także ponad 100 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru wraz z niezbędną logistyką. W Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28. Obecnie Grupa ORLEN posiada już dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech.

– Teraz skupiamy się na rozwoju tych stacji w Polsce, Czechach i na Słowacji – dodał Armen Konrad Artwich.

W tym roku powstaną kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 roku planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów. Do tankowania aut osobowych wykorzystywane będzie ciśnienie 700 barów, które pozwoli zatankować samochód do pełna w ciągu 5 minut. W praktyce do auta trafi ok. 5 kg paliwa, które umożliwi przejechanie nawet 700 km.