W Marszu Równości wzięło udział 9 tys. osób. Tylko jeden incydent i 700 policjantów dla porządku

W sobotę w Starym Mieście odbyło się 8 zgromadzeń publicznych, w tym Marsz Równości, który przyciągnął największą liczbę uczestników. W przemarszu – spod Muzeum Narodowego, przez Rynek Główny, ul. Podwale i al. Krasińskiego – wzięło udział około 9 tys. osób – poinformowała Elżbieta Znachowska-Bytnar, rzeczniczka krakowskiej policji.

Ponad 400 policjantów wzięło udział w zabezpieczeniu zgromadzeń w ostatni weekend.  – Wydarzenie przebiegało w spokojnej atmosferze. Doszło do jednego incydentu, polegającego na tym, że 25-latek uszkodził przedmiot należący do innego uczestnika zgromadzenia. Młody mężczyzna został wylegitymowany i wkrótce odpowie za dwa wykroczenia, tj. za zakłócenie przebiegu zgromadzenia oraz zniszczenie cudzej rzeczy – wyjaśnia Elżbieta Znachowska-Bytnar.

Oprócz zgromadzeń publicznych odbywających się w centrum policjanci czuwali także nad porządkiem publicznych na terenie miasta w związku z meczem Ekstraklasy, który został rozegrany na Stadionie Miejskim przy ul. Reymonta w Krakowie. Ponadto funkcjonariusze dbali o ład w mieście podczas Juwenaliów, koncertów i innych imprez masowych. W sumie na popołudniowo-wieczornej zmianie na terenie Krakowa  porządku pilnowało ponad 700 policjantów.