W pobliżu Krakowa powstanie parking Park&Ride. Przy popularnym przystanku kolejowym

fot. BD
W przyszłym roku PKP PLK planują budowę parkingu przy przystanku kolejowym w Rudawie. Zatrzymują się tam pociągi jadące do Krakowa m.in. z Katowic.
Przystanek kolejowy w Rudawie jest bardzo popularny wśród okolicznych mieszkańców. Zatrzymują się na nim pociągi, które jadą do Krakowa m.in. z Katowic oraz z Oświęcimia. Przejazd z Rudawy do centrum miasta trwa nieco ponad 20 minut. Pasażerowie wysiadają na Dworcu Głównym, a niektórymi składami mogą dojechać również na Zabłocie.

O tym, że wielu mieszkańców gmin Zabierzów i Krzeszowice dojeżdża do Krakowa pociągami z Rudawy świadczy fakt, że pobliski parking jest codziennie wypełniony po brzegi samochodami. Choć parking to trochę za dużo powiedziane. To bardziej plac z dziurami, na których można urwać koło. Zimą trudno tamtędy przejść, ponieważ staje się on jednym wielkim lodowiskiem, z kolei wiosną czy latem unoszą się nad nim tumany kurzu. Pasażerowie nie ukrywają, że plac powinno się wyasfaltować i urządzić na nim w końcu parking z prawdziwego zdarzenia. Okazuje się, że jest na to duża szansa.

– Działka, na której parkują samochody przy peronach w Rudawie, należy do PKP SA. PKP Polskie Linie Kolejowe SA, w ramach programu przystankowego, planują w 2025 roku budowę parkingu „Parkuj i Jedź” w tym miejscu. Zainteresowanie tą inwestycją wyraził lokalny samorząd, który weźmie na siebie koszty utrzymania parkingu po jego realizacji – przekazał nam Piotr Hamarnik z biura prasowego PKP PLK. – Obecnie trwa procedura przygotowawcza, której częścią jest podpisanie umowy pomiędzy samorządem i właścicielem działki. Po sfinalizowaniu tego kroku, PLK SA rozpoczną przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację inwestycji – dodaje.