Wakacje 2022 w Małopolsce. 188 wypadków, 11 osób zginęło

fot. mat. pras.

W piątek, 15 lipca małopolska policja przeprowadziła działania ukierunkowane na ujawnianie kierujących przekraczających dozwoloną prędkość. Akcja tego typu polega na pomiarze prędkości pojazdów przez kilka patroli ruchu drogowego rozlokowanych na jednym odcinku drogi, w niewielkiej odległości od siebie.

Policjanci pomiarów prędkości dokonywali zarówno statycznie – z wykorzystaniem ręcznych mierników prędkości, jak i dynamicznie – przy użyciu pojazdów z wideorejestratorem.

Podczas tych jednodniowych działań policjanci skontrolowali ponad 1700 pojazdów i ujawnili 1314 kierujących jadących z nadmierną prędkością. Wykroczenia skutkowały mandatami bądź wnioskami o ukaranie do sądu. Ponadto zatrzymano 13 praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

– Jedną z dominujących przyczyn powstawania wypadków na drogach jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków drogowych. To właśnie z tej przyczyny ginie najwięcej osób. Do tych tragicznych zdarzeń najczęściej dochodzi podczas wakacji. Statystyki pokazują, że miesiące letnie są najniebezpieczniejszymi w roku. W Małopolsce, od początku tegorocznych wakacji doszło do 188 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 218 zostało rannych – informuje Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji.

Po raz kolejny policja apeluje o jazdę zgodną z przepisami. Zachowajmy rozwagę i prowadźmy pojazdy odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę.

comments powered by Disqus