Wakacyjny rozkład jazdy PKP. Będzie więcej połączeń nad morze

fot. Materiały prasowe

Sezonowe połączenia nad morze i wydłużone trasy na popularnych wakacyjnych kierunkach. Więcej pociągów do Warszawy i bogata oferta połączeń zagranicznych. PKP Intercity przedstawiło letni rozkład jazdy na okres wakacyjny dla województwa małopolskiego.

Podczas trwania letniej korekty rozkładu jazdy do/z Krakowa będzie kursowało ponad 70 par połączeń dalekobieżnych. Bielsko-Białą obsłuży 12 par pociągów, Zakopane – 8, Jelenią Górę – 8, Szklarską Porębę – 3, Kłodzko – 4, a Krynicę-Zdrój – 3. Chcąc udać się do Warszawy, krakowianie mogą skorzystać z 27 bezpośrednich pociągów. Bogata jest także oferta połączeń z Krakowa do Rzeszowa. Pomiędzy stolicami województw będzie kursować 18 par pociągów.

Z południa nad morze

Z Małopolski do popularnych nadmorskich miejscowości pasażerów zabiorą pociągi różnej kategorii. W czerwcu PKP Intercity uruchomi specjalne połączenia sezonowe, np. pociąg IC Podhalanin relacji Szczecin – Zakopane – Szczecin. TLK Korsarz będzie kursował w relacji Kraków – Hel/Łeba – Kraków. TLK Wolin będzie kursował na trasie Kraków/Bielsko-Biała – Świnoujście – Kraków/Bielsko-Biała. 9 czerwca w weekendy zacznie kursować wakacyjny pociąg IC Jamno relacji Kraków/Wrocław – Ustka – Kraków/Wrocław. Wydłużeniu ulegnie relacja pociągu IC Grottger, który obecnie zatrzymuje się w Krakowie i dojeżdża do Wrocławia, a od 9 czerwca skład będzie dojeżdżał do Kołobrzegu. Pociąg w w/w relacji wyruszy na tory w wakacyjne soboty. Kraków z Kołobrzegiem połączą również IC Bursztyn i IC Krakowianka. Nad polskie morze kursuje także pociąg IC Artus, który w wakacje kończy swój bieg w Helu. Z kolei IC Przemyślanin zabierze pasażerów między innymi do Ustki, Koszalina, Międzyzdrojów, Szczecina czy Świnoujścia. Oba pociągi jadą przez Kraków, a po drodze zatrzymują się w Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

Więcej połączeń do Warszawy i w góry

W wakacyjnym rozkładzie jazdy znajdą się również dwie dodatkowe pary połączeń kategorii Express InterCity Premium, obsługiwane składami Pendolino, kursujące między Warszawą a Krakowem. Wydłużeniu ulegnie relacja pociągu TLK Lubomirski. Obecnie połączenie jest realizowane na trasie Gdynia – Kraków, a od 9 czerwca skład będzie dojeżdżał do stolicy Tatr. Wydłużeniu ulegnie także trasa pociągu IC Halny, który pojedzie do Zakopanego. Zachowany zostanie atrakcyjny czas przejazdu pociągu EIC Tatry na odcinku Warszawa Centralna – Zakopane, który wyniesie 4 godz. 46 min (w okresie 25 VII – 12 VIII czas jazdy wyniesie 4 godz. 54 min ze względu na zaplanowane prace infrastrukturalne). W okolice górskich szlaków mieszkańców województwa małopolskiego zabierze również IC Matejko, który kursuje do Jeleniej Góry (grupa wagonów bezpośrednich) w atrakcyjnym czasie 5 godzin 45 minut.

Zagraniczne połączenia z Małopolski

PKP Intercity dla mieszkańców Małopolski oferuje również siatkę połączeń zagranicznych. Z Krakowa kursują pociągi IC Wawel oraz IC Odra, które zainteresowanych zabiorą do Berlina. Osoby chcące dostać się do Pragi mogą z kolei skorzystać z pociągu IC Cracovia, IC Chopin i TLK Galicja. Do Wiednia z Krakowa jadą pociągi IC Danubius, IC Porta Moravica oraz IC Chopin.