Weekend pełen atrakcji: Kiermash, Festiwal Rozmaitości i targi gier planszowych BookGame

Kiermash w Starej Zajezdni fot. Michał Ziębowicz/mat. prasowe Kiermashu

Targi mody niezależnej i designu w Starej Zajezdni, cyrkowe święto w Czyżynach, dzień otwarty Apteki Designu i planszówkowe królestwo w EXPO Kraków. W weekend będzie się działo!

Wiosenny Kiermash

W pierwszy weekend marca na krakowski Kazimierz zawitają targi mody niezależnej i designu. Wiosenna odsłona Kiermashu odbędzie się w zabytkowej zajezdni przy ul. Wawrzyńca 12. Na uczestników czekać będą akcesoria do domu, paski, portfele, kolorowe skarpetki, nerki, torby, plecaki, okulary przeciwsłoneczne, biżuteria, odzież, naturalne kosmetyki i olejki, świece, porcelana, ceramika, ubrania i zabawki dla najmłodszych czy dekoracje.

Po raz kolejny Kiermash połączy siły z targami vintage Kogel Mogel. Podczas wydarzenia będzie więc można znaleźć szeroki wybór unikalnych ubrań, akcesoriów i biżuterii z różnych epok. Nie zabraknie także strefy gastronomicznej.

Organizatorzy zapraszają 2 i 3 marca w godz. 11:00 – 18:00. Wstęp wolny.

Festiwal Rozmaitości – cyrkowe święto dzieci

Przed nami kolorowe święto wszystkich miłośników parad i aktywności okołocyrkowych. Mowa o Festiwalu Rozmaitości, organizowanym przez Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Pierwszy dzień wydarzenia (2 marca) poświęcony będzie różnorodnym warsztatom dla dzieci, od wyklejania mandali i plecenia makram, przez tworzenie własnej biżuterii lub robotów Lego, po sadzenie roślinek czy warsztaty Capoeiry. Wieczór upłynie zaś pod znakiem planszówek.

Punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Wielkie Cyrkowe Show. W niedzielę (3 marca) ulicami Czyżyn zawładnie Osiedlowa Parada Cyrkowa, poprzedzona pokazami cyrkowymi w Klubie 303 OKKNH.

Impreza jest bezpłatna, jednak na każde wydarzenie festiwalowe obowiązują osobne zapisy. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Dzień otwarty Apteki Designu

Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza w sobotę do Apteki Designu, w której szeroko rozumiane projektowanie spotyka się z nauką, nowymi technologiami i aktywizmem. Uczestnicy przekonają się, jak w poszpitalnym budynku na Wesołej powstała przestrzeń do kreatywnej i twórczej pracy, a także będą mogli poćwiczyć własną wyobraźnię.

W planach również dwie wystawy dla spragnionych sztuki oraz konsultacje z jedną z designerek, która ma swoją pracownię w Aptece Designu. Marcowy dzień otwarty wpisuje się również w miejskie obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Wstęp wolny.

Program:

15.00–18.00 – Otwarte pracownie projektantów: Rudzińska design, Czarli Bajka, Solemika, Fundacja Photon, Muzeum Zabawek Kraków, Grupa Robocza, Studio Widok, Krokant
15.00–18.00 – „Orbis Tertius. Drawings of the Unseen Landscapes of Mars”, zwiedzanie wystawy; autor: Benjamin Vedrenne, kurator: Elwira Wojtunik-Láng (Fundacja Photon)
15.00–19.00 – Otwarta czytelnia
16.00 – „Ćwiczenia z wyobraźni”, zajęcia designerskie dla dzieci
16.00–18.00 – „Terapia dla mebla”, konsultacje Solemiki

Cracow Coffee Festival

W weekend w hali Cracovii zapachnie kawą. A to za sprawą Cracow Coffee Festival – wydarzenia stworzonego dla wszystkich – od profesjonalnych baristów po osoby, które dopiero co zaczynają poznawać świat kawy.

– W jednym miejscu poznać będzie można wszystkie jej smaki, aromaty oraz formy. Dowiedzieć się ciekawych sposobów parzenia, form podawania oraz zaznać bezcennej wiedzy na jej temat dzięki prelekcjom oraz wykładom prowadzonym podczas wydarzenia. Ponadto, na wydarzeniu będzie można podejść do dziesiątek stoisk z kawą, akcesoriami i produktami komplementarnymi – zapowiadają organizatorzy.

Cracow Coffee Festival odbędzie się 2 i 3 marca w hali Cracovii. Wydarzenie jest biletowane.

Planszówkowe królestwo w EXPO Kraków

Do niedzieli 3 marca w EXPO Kraków potrwa największe planszówkowe wydarzenie w Małopolsce – Festiwal i Targi Gier Planszowych BookGame. Program imprezy został przygotowany z myślą o rodzinach z dziećmi, grupach przyjaciół, studentach, seniorach, zaawansowanych graczach, a także osobach, które dopiero rozpoczynają przygodę z planszówkami.

Na uczestników czeka największy Games Room w Polsce o powierzchni 4 000 mkw. z bezpłatną wypożyczalnią gier na ponad 1000 tytułów, nocną strefą grania w sobotę do 22.00 i instruktorami, którzy w 3 minuty wytłumaczą zasady najpopularniejszych gier.

W programie m.in. zawody w układaniu puzzli, klocków LEGO i kostek Rubika na czas, prawie 30 turniejów gier planszowych i bitewnych, strefa prototypów dla twórców i projektantów gier, sesje gier fabularnych RPG z mistrzami gry, warsztaty, spotkania z twórcami gier i influencerami, dziecięca strefa zabaw, akcja Gra za Grę, łamigłówki, gry logiczne i zręcznościowe, laboratoria i eksperymenty naukowe czy strefa szachowa.

Szczegóły w poniższym tekście.

Dni otwarte w zajezdniach MPK

W najbliższy weekend, 2 i 3 marca, MPK udostępni mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto dwie zajezdnie: tramwajową i autobusową. Tym samym krakowski przewoźnik włączy się w obchody rocznicy 20-lecia Krakowa w Unii Europejskiej. Przewodnikiem najmłodszych gości będzie Trambuś, oficjalna maskotka MPK.

W sobotę w swoje progi zaprosi zajezdnia autobusowa Wola Duchacka, która znajduje się przy ul. Walerego Sławka 10. Od godz. 11.00 do 14.00 na odwiedzających będzie czekać wiele atrakcji m.in. pokaz ładowania baterii pojazdu przez pantograf, historyczne autobusy, radiowozy inspektorów ruchu MPK – elektryczny i hybrydowy, a także specjalne trasy wycieczek.

Każda osoba, która tego dnia przyjdzie do zajezdni, będzie miała okazję usiąść za sterami autobusu i poczuć się jak prawdziwy kierowca.

Z kolei w niedzielę będzie można zwiedzić zajezdnię tramwajową Podgórze, która znajduje się przy ul. Józefa Brożka 3. Nie zabraknie pokazu codziennego mycia tramwajów, a więc przejazdu przez myjnię. Uczestnicy zostaną także zaproszeni do zwiedzania Stacji Obsługi i Remontów, czyli miejsca, gdzie tramwaje przechodzą generalne przeglądy i modernizacje. Odbędzie się tam także pokaz holowania tramwajów z wykorzystaniem specjalnego holownika.

Dramat „Padało” w Łaźni Nowej

W weekend na deskach Teatru Łaźnia Nowa będzie można zobaczyć spektakl „Padało” na podstawie tekstu irlandzkiego dramatopisarza Endy Walsha. Dramat miał swoją prapremierę w budynku starego więzienia w Cork w 2017 roku. To opowieść o trudnej drodze wychodzenia z traumy, leczeniu ran i odzyskiwaniu własnej tożsamości.

W rolach głównych Iwona Budner (aktorka Starego Teatru w Krakowie) i Natalia Krystowska (znana m.in. widzom Teatru im. Sewruka w Elblągu oraz Teatru Jaracza w Olsztynie).

„Schron przeciwczasowy” w Starym Teatrze

Nowy tytuł pojawił się także na afiszu Narodowego Starego Teatru. „Schron przeciwczasowy” to spektakl inspirowany słynną książką Georgiego Gospodinowa o tym samym tytule.

Główny bohater powieści Gaustyn powołuje do życia klinikę przeszłości przeznaczoną dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. „Lecznicze” podróże w przeszłość wkrótce przyciągają także zdrowe osoby, stopniowo przeradzając się w powszechną potrzebę społeczną.

Na scenie Anna Dymna, Bolesław Brzozowski, Bogdan Brzyski, Szymon Czacki, Małgorzata Gałkowska, Zbigniew W. Kaleta, Anna Paruszyńska-Czacka, Błażej Peszek, Paulina Puślednik, Jacek Romanowski i Michael Rubenfeld (gościnnie).

Dar Starmachów w Bunkrze Sztuki

Po trzech latach remontu sztuka ponownie zagościła w pawilonie wystawienniczym przy placu Szczepańskim. W odnowionych wnętrzach Bunkra Sztuki zwiedzający mogą podziwiać niemal sto prac najsłynniejszych polskich artystów współczesnych. Dzieła te zostały ofiarowane przez Teresę i Andrzeja Starmachów – historyków sztuki oraz właścicieli Galerii Starmach.

Na wystawie „Daj mi wszystko” znalazły się m.in. „Wszystko wisi na włosku” Tadeusza Kantora, „Gry wojenne” Magdaleny Abakanowicz czy projekty teatralne Jerzego Nowosielskiego. Ekspozycja będzie dostępna do 1 września 2024 roku.

Muzyka buntu w Muzeum Nowej Huty

Niedawno w budynku dawnego kina Światowid, gdzie mieści się oddział Muzeum Krakowa, pojawiła się nowa wystawa – „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89”.

– Założeniem ekspozycji jest pokazanie różnych buntowniczych wątków z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli od lat 40. do lat 80. To muzyczna podróż przez Polskę. Zajrzymy do Krakowa, na Wybrzeże, do Jarocina i wszędzie będziemy doszukiwać się antysystemowych działań oraz opowiadać o muzykach, którzy przekraczali granice – wyjaśnia Zbigniew Semik, kurator wystawy.

Opowieść o muzyce okresu PRL-u została poprowadzona wśród plakatów koncertowych, zdjęć, nagrań oraz instrumentów słynnych muzyków m.in. gitary Muńka Staszczyka czy trąbki muzyka z zespołu Melomani. Na zwiedzających czeka także strefa tańca.

News will be here