Weekend pełen atrakcji: Orszak Trzech Króli, wspólne kolędowanie i „Pretty Woman” w Teatrze Variete

Zdjęcie ilustracyjne fot. fot. Eryk Ruta/LoveKrakow.pl

Przed nami kolejny długi weekend. Upłynie on pod znakiem wspólnego kolędowania, a ulicami miasta przejdzie tradycyjny Orszak Trzech Króli. To jednak nie wszystko. Oto nasz subiektywny przegląd wydarzeń na najbliższe cztery dni.

Orszak Trzech Króli

Hasłem nadchodzącego orszaku jest zawołanie: „Kłaniajcie się królowie!”, czyli fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Inspiracją do jego wyboru były dwie rocznice: Rok jubileuszowy ogłoszony przez papieża Franciszka z okazji 2025-lecia narodzin Chrystusa oraz 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego. Pastorałka opowiada o tym, że Jezus jest godzien czci, jest wyjątkowym Królem, który na sianie, wśród bydląt ma tron i służbę swą, a my wszyscy jesteśmy wezwani, aby paść na kolana, aby uczcić niebios Pana. W nawiązaniu do tej królewskiej tematyki, na tegorocznym orszaku pojawią się postacie polskich władców.

Orszak przejdzie trzema tradycyjnymi trasami:

Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11.40 (po mszy w kościele św. Floriana o godz. 11.00) z Placu Matejki, pod Barbakan, przejdzie ulicą Floriańską i skieruję się na Rynek Główny.

Orszak zielony (azjatycki) wyruszy ok. godz. 11.00 (po mszy o godz. 10.00 w kościele pw. św. Stanisława Kostki) z Dębnik z ul. Konfederackiej. Przejdzie ul. Bałuckiego, przez Rynek Dębnicki, Most Dębnicki, ul. Retoryka, ul. Garncarską, ul. Studencką, ul. św. Anny na Rynek.

Orszak czerwony (europejski) wyruszy ok. 11.00 (po mszy o godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej) ze wzgórza Wawelskiego, ul. Grodzką na Rynek.

Trzy człony orszaku ok. godz. 12.00 spotkają się na Rynku Głównym i rozlokują przed sceną ustawioną w pobliżu wieży ratuszowej. Prowadzący je królowie oddadzą tam pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu Bożemu. Już wcześniej, bo od godziny 11.00 ze sceny popłyną dźwięki polskich kolęd i pastorałek wykonywanych przez Aleksandrę Nykiel, Magdalenę Mardeusz i Zespół Muzyczny pod dyrekcją Jaśka Piwowarczyka, a orszakowi czerwonemu będzie towarzyszył zespół Krakowiacy.

Nowe Nabytki w Muzeum Krakowa

W Muzeum Krakowa, w pałacu Krzysztofory, można obejrzeć wystawę czasową prezentującą nabytki placówki z lat 2020-2024.

Na wystawie w sali Fontany na pierwszym piętrze pałacu Krzysztofory zobaczymy około osiemdziesięciu spośród dwudziestu tysięcy artefaktów, które uzupełniły liczący ponad 200 000 pozycji zbiór w ciągu ostatnich pięciu lat.

O szczegółach wystawy można przeczytać tutaj:

Magiczna, muzyczna podróż „Do Betlejem” z udziałem gwiazd

Viki Gabor, Mietek Szcześniak, Izabela Szafrańska, Sylwia Lorens, Damian Ukeje oraz połączone chóry i orkiestra Filharmonii Futura pod dyrekcją kompozytora - Mikołaja Blajdy zapraszają na jedyny w sezonie 2024/25 ekskluzywny koncert w auli audytoryjnej krakowskiego ICE. Oratorium to współczesne kolędy i pastorałki, napisane do przepięknych tekstów XX wiecznych, polskich poetów. Koncert o familijnym charakterze wprowadza widza w wyjątkowy, bożonarodzeniowy świat. Pełne pozytywnego przekazu świąteczne historie, opowiadane są przez solistów i chóry dziecięco-młodzieżowe, którym towarzyszy orkiestra krakowskiej Filharmonii Futura (w sumie ponad 250 wykonawców!). „Do Betlejem” to niepowtarzalne widowisko z udziałem najlepszych głosów polskiej sceny.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom do 12 roku życia oraz seniorom po 65 roku życia po okazaniu stosownego dokumentu. Dzieciom do 3 lat siedzących na kolanach opiekuna przysługuje wstęp nieodpłatny. Początek koncertu o 18.00, 4 stycznia.

Koncerty finałowe w Sekrecie Smaku

Znana krakowska restauracja Sekret Smaku zachęca do wzięcia udziału w wyjątkowych koncertach. To idealna okazja, aby wspólnie zakończyć świąteczny czas w wyjątkowym stylu i z piękną muzyką. Wszystko to w dniach od 4 do 6 stycznia od godziny 14:00.

W sobotę, 4 stycznia wystąpi Lidia Jazgar. Następnego dnia, 5 stycznia na specjalnie przygotowanej scenie pojawią się  Unisono i Faceci w Czerni, Life dance. Z kolei 6 stycznia w Święto Trzech Króli odbędzie się uroczysty koncert finałowy z udziałem Łukasza Lecha, Lidii Jazgar, Anny Sokołowskiej-Alabrudzińskiej, Jacka Wójcickiego, Mateusza Mijala i Jana Wojdaka.

– Obok gwiazd estrady po raz pierwszy na naszej scenie zaprezentują się znakomici młodzi wykonawcy wyłonieni w I konkursie wokalnym Sekret Kolędy. Naszym solistom towarzyszyć będzie wspaniała orkiestra Musica Love pod dyrekcją charyzmatycznego Macieja Niecia. Każdego dnia zwiedzaniu naszej żywej szopki towarzyszyć państwu będą nagrania kolęd i pastorałek – zapraszają organizatorzy.

„Pretty Woman” w Teatrze Variete

Krakowski Teatr Variete w ramach „Chodźże do teatru w styczniu!” zaprasza na kultową komedię „Pretty Woman – The Musical”, którą określić można mianem współczesnej baśni o Kopciuszku. Historia Vivian Ward bawi i wzrusza od lat, a broadwayowska forma jeszcze bardziej ją uatrakcyjnia. Spektakl w reżyserii Wojciecha Kościelniaka już w najbliższą sobotę o godz. 18:00. Kolejne pokazy w niedzielę o godz. 17:30 i w poniedziałek, 06.01 o godz. 19:00.

Koncert Noworoczny 125 metrów pod ziemią

Koncerty Noworoczne w wielickiej kopalni od lat cieszą się niesłabnącą popularnością.

W tym roku na scenie wystąpią znakomici soliści, w tym Joanna Freszel oraz Szymon Komasa, przy akompaniamencie Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Program koncertu zapowiada się wyjątkowo bogato. Będziecie można usłyszeć znane utwory, takie jak Marsz Radeckiego oraz walc Wino, kobieta i śpiew. W repertuarze znajdą się także arie z popularnych operetek, a także znane piosenki z filmów i seriali, takie jak „My Way” Franka Sinatry.

Wydarzenia to nie tylko uczta dla ucha, ale również niezwykłe przeżycie artystyczne w wyjątkowej, magicznej przestrzeni, która tworzy niezapomnianą atmosferę. Pierwszy koncert już w sobotę, 4 stycznia o godz. 18.00. Kolejny - 5 stycznia, o 18.00 w Komorze Warszawa, która znajduje się 125 metrów po ziemią.

Kolędy świata w Operze Krakowskiej

Sobota, 4 stycznia, 17.00 to data wyjątkowego koncertu z udziałem Chórku Opery Krakowskiej. Artyści wykonają najpiękniejsze kolędy oraz znane piosenki bożonarodzeniowe. Niech dźwięki muzyki sprawią, by magia świąt pozostała z nami na dłużej.

W MuFo „Wrażliwe spojrzenie na przemijanie”

W niedzielę, o godz. 12.00 w Muzeum Fotografii, pod hasłem „Wrażliwe spojrzenie na przemijanie” będzie miało miejsce oprowadzanie tematyczne po wystawie „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni”.

Koniec roku to czas podsumowań. Często myślimy wówczas o ulotności ludzkiego życia, analizujemy przeszłość. Twórczość Zofii Rydet charakteryzuje wrażliwość na ludzkie doświadczenia, a tematy związane ze starością i upływem czasu odgrywają ważną rolę w cyklach składających się na „Świat uczuć i wyobraźni”.

Ekspozycja prac w nieoczywisty sposób przywołuje motyw vanitas. Będzie to okazja do bliższego przyjrzenia się fotomontażom Rydet i zanurzenia się w surrealistycznej, a także lirycznej estetyce jej prac.

Więcej o wystawie pisaliśmy poniżej:

XVIII Podgórskie Kolędowanie

Już 6 stycznia 2025 roku, w Święto Trzech Króli o godz. 19.15 Stowarzyszenie Podgórze.pl zaprasza na Rynek Podgórski na wspólne kolędowanie. Kolędowaniu towarzyszyć będzie Podgórski Chór Symfonia, który działa przy parafii oo. Redemptorystów, nawiązujący do tradycji działającego kiedyś w Podgórzu chóru o tej samej nazwie. Organizatorzy przygotują specjalne śpiewniki.