XXI Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe
To sposobność do wysłuchania recitali mistrzowskich w ramach Międzynarodowego Festiwalu Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia. Festiwal został powołany do życia w 2004 roku przez prof. Mirosławę Semeniuk-Podrazę, wybitną organistkę oraz pedagoga Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Macieja Szubrę, zasłużonego inicjatora i animatora licznych wydarzeń kulturalnych.
21. edycja krakowskiego cyklu koncertowego, która jest okazją, by zakosztować dźwięków najpiękniejszych krakowskich organów znajdujących się w wspaniałych historycznych wnętrzach zabytkowych kościołów klasztornych.
Organizatorzy festiwalu zapraszają do Bazyliki OO. Paulinów „Na Skałce”, Bazyliki OO. Dominikanów, Bazyliki OO. Jezuitów oraz do Bazyliki OO. Karmelitów „Na Piasku”, gdzie najznamienitsi wirtuozi będą prezentować perły z jakże bogatej literatury przeznaczonej na organy.
– Niewątpliwie każdy znajdzie tu coś dla siebie – zauważa prof. Dariusz Bąkowski-Kois, kierownik Katedry Organów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Muzeum Etnograficzne
„Śpij spokojnie, dobrze śnij” to próba spojrzenia etnografów na fenomen snu i śnienia. Jest to opowieść o tym, jak próbujemy sobie radzić ze spaniem i bezsennością, poczynając od przygotowania otoczenia do bezpiecznego spoczynku, poprzez działania mające zapewnić ochronę przed tym, co nieznane. Wystawa ukazuje także bogatą i złożoną symbolikę snu i marzeń sennych.
Więcej o najnowszej wystawie można przeczytać TUTAJ:
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza
„Arcydzieła z kolekcji Lanckorońskich. Odsłona druga” to ekspozycja, która powstała w szczególnym czasie. W tym roku obchodzimy bowiem 30. rocznicę daru Profesor Karoliny Lanckorońskiej, która przekazała Wawelowi 87 niezwykle cennych obrazów z rodzinnej kolekcji, rozproszonej po II wojnie światowej.
Trzydzieści lat temu, w październiku 1994 roku, na Wawel dotarły obrazy, podarowane przez Profesor Karolinę Lanckorońską. Była to część kolekcji malarstwa włoskiego, głównie z wieków XV i XVI, zgromadzonej przez jej ojca Karola w wiedeńskim pałacu rodziny Lanckorońskich. Zbiór wawelski, uzupełniony przez Donatorkę w 2000 roku o obraz Jowisz malujący motyle Dossa Dossiego i powiększony o kilka dzieł przekazanych na mocy jej zapisu testamentowego w 2002 roku, jest eksponowany w salach I piętra Zamku.
Na obecnej wystawie czasowej prezentowane są trzy obrazy włoskie, które stanowiły integralną część wiedeńskiej kolekcji Karola Lanckorońskiego, a po II wojnie światowej zostały sprzedane przez rodzinę do kolekcji amerykańskich i europejskich.
Capella Cracoviensis: Requiem d-moll w kościele św. Katarzyny
W Dniu Wszystkich Świętych Capella Cracoviensis tradycyjnie zaprasza na wykonanie Mozartowskiego Requiem, jednej z najpiękniejszych mszy żałobnych i jednego z najbardziej owianych legendą dzieł w historii muzyki.
Zespół poprowadzi Théotime Langlois de Swarte w podwójnej roli dyrygenta i koncertmistrza, gwiazda francuskiego wykonawstwa historycznego, pierwszy w historii skrzypek barokowy nominowany do prestiżowej nagrody Victoires de la Musique Classique.
Myslovitz: 25 lat „Miłości w czasach popkultury” w ICE Kraków
Ogromne zainteresowanie trasą koncertową Myslovitz „Wieczorami chłopcy wychodzą na ulice” przygotowaną z okazji 25-lecia wydania albumu „Miłość w czasach popkultury”, skłoniło zespół do zorganizowania drugiej części trasy - 19 koncertów - jesienią tego roku.
Niedzielny koncert będzie podzielony na trzy części, podczas których zespół z Mysłowic zagra całą płytę „Miłość w czasach popkultury”, a także kilka mniej znanych utworów, które powstały w tamtych czasach, ale nigdy nie zostały opublikowane na żadnej płycie.
Wtajemniczeni, którzy mieli okazję zobaczyć próby zespołu przed trasą, określili koncert jednym słowem: magia!