Weekend w pigułce: Jarmark Bożonarodzeniowy, Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych, premiera w Starym Teatrze

Targi Bożonarodzeniowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Świąteczny klimat zawitał do miasta. Na Rynku Głównym rozbłyśnie największa choinka w mieście i rozpocznie się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Warto również wybrać się na Rynek Podgórski – tam z kolei odbędą się Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych.

Rynek Główny. Uroczyste zapalenie światełek na choince

Świąteczny nastrój zawita do Krakowa w ten weekend. W sobotę, 27 listopada, na Rynku Głównym światełkami rozbłyśnie największa choinka w mieście.

Świąteczna choinka w Krakowie to łącznie 177 kompletów lampek, 1213 nietłukących baniek, 124 zawieszki świetlne i 64 sople imitujące topniejący lód.

O godz. 16.30 na scenie targów bożonarodzeniowych wystąpi chór gospel DeocentriCity. Z kolei dla młodszej widowni zagra zespół Pan Tu Nie Stał.

Światełka na świątecznym drzewku zabłysną o godz. 17.15. Tuż po tym wydarzeniu na scenie targów bożonarodzeniowych wystąpią ze świątecznym koncertem Antek Smykiewicz i Robert Sadowski. Wtedy też nastąpi premiera singla „Na Gwiazdkę” z najnowszej płyty artystów „Wigilia Deluxe”.

Targi Bożonarodzeniowe

26 listopada na Rynku Głównym rozpocznie się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Kupcy z całej Polski zaprezentują towar w 68 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawią się kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę.

Targi Rzeczy Wyjątkowych na Rynku Podgórskim

W weekend na Rynku Podgórskim odbędą się Podgórskie Targi Rzeczy Wyjątkowych (w godzinach od 11 do 20).

Rynek Podgórski zapełni blisko 60 stoisk, głównie lokalnych artystów, rzemieślników i drobnych wytwórców. Pośród wielu stoisk z rękodziełem każdy znajdzie coś dla siebie i dla swoich bliskich, m.in. ozdoby choinkowe, kolczyki i wisiorki, szkło artystyczne, ceramikę, biżuterię, skarpety i inne różnorodności krawieckie.

„Obywatelka Kane” w Starym Teatrze

Stary Teatr zaprasza na premierę spektaklu „Obywatelka Kane” w reż. Wiktora Rubina.

„Obywatel Kane” to historia amerykańskiego magnata prasowego, którego pierwowzorem był William Randolph Hearst, niekryjący się ze swoim bogactwem i republikańskimi poglądami. Spektakl „Obywatelka Kane” jest inspirowany historią jego wnuczki. Dwudziestoletnia studentka, Patty Hearst, została porwana w 1974 roku przez tajemniczą grupę SLA, kojarzoną z lewicowym terroryzmem, do której dołączyła i wraz z jej członkami wzięła udział w napadzie na bank i innych akcjach wymierzonych w porządek społeczny ufundowany między innymi przez jej rodzinę.

Pierwszy pokaz spektaklu odbędzie się 28 listopada na dużej scenie przy ul. Jagiellońskiej. Pokaz premierowy jest planowany na 4 grudnia.

Biblia. Bestseller wszechczasów

Najpopularniejsza książka świata i jeden z najważniejszych tekstów kulturowych ludzkości jest tematem wystawy plenerowej „Biblia. Bestseller wszechczasów” u zbiegu ulic Grodzkiej i św. Idziego. W najbliższą sobotę, 27 listopada o godzinie 13, odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy, podczas którego każdy zainteresowany otrzyma pełne wydanie Biblii. Bezpłatną ekspozycję można zwiedzać u stóp Wawelu do 31 stycznia 2022 roku.

„Pan Twardowski” w Operze Krakowskiej

Opera Krakowska zaprasza na nową realizację najsłynniejszego polskiego baletu. Premiera „Pana Twardowskiego” już w ten piątek.

Krakowski czarnoksiężnik i legendy o jego próbach przechytrzenia samego diabła nadal inspirują polskich, jak i zagranicznych twórców.

Po stu latach od prapremiery Opera Krakowska przygotowała nową realizację słynnego baletu i jednego z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego.

40-lecie Dezertera w Hype Parku

27 listopada w Hype Parku zagra Dezerter. Punkrockowy zespół powstał w Warszawie w 1981 roku. W 1983 roku zespół nagrał singiel „Ku przyszłości”, a w 1985 ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”.

Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997).

Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy i w Stanach Zjednoczonych.

Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. A. Wajdy oraz „Dom zły” w reż. W. Smarzowskiego).

Otwarcie wejść: 18:00. Start koncertu: 19:00

Jak w bajce! Ogród Świateł zaprasza

„Królewna Śnieżka” to jedna z największych wystaw świetlnych w Polsce. Na całość widowiska składa się niemal 30 instalacji świetlnych, takich jak np. domek krasnoludków w postaci 12-metrowego tunelu świetlnego, kopalnia brylantów i diamentów oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak np. choinka multimedialna stworzona z 30 tys. świateł led, a także cieszące się dużą popularnością pokazy laserowe.

Fisz Emade Tworzywo w Klubie Studio

Ballady i protesty w Klubie Studio. W piątek 26 listopada (godz. 20.00) w Krakowie wystąpi Fisz Emade Tworzywo. Zespół od 2001 roku wydał dziesięć płyt i jako pierwszy w Polsce wprowadzał do polskiego hip-hopu miękkie brzmienia i teksty nawiązujące niegdyś do native Tongues. Najnowszy album „Ballady i protesty” to powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu do lat 90., w których rozwijała się muzyka miasta - hip hop czy elektronika.

Norwid Festival

Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida uczci pamięć swojego patrona podczas Norwid Festival. Hasłem przewodnim jest „Dopokąd idę!...”.  Wydarzenie potrwa od 26 do 28 listopada. W programie festiwalu koncert, recytacja wierszy Norwida, panele dyskusyjne, warsztaty kreatywnego pisania, gra terenowa, spacer po Krakowie i gala festiwalowa z finałem rezydencji artystycznych i wręczeniem Nagrody Norwidowskiej.

Wszystkie wydarzenia odbędą się stacjonarnie, a część z nich będzie transmitowana online i tłumaczona na Polski Język Migowy.

Synestezje 2021

W Klubie Studio rozpoczął się Festiwal Synestezje. Organizatorzy jak co roku postarają się pokazać, że hasła „muzyka, plastyka, słowo” są od siebie zależne i dopiero razem tworzą całość. W programie koncerty, konkursy, wystawy, spektakle. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus