Wielki remont trwa. Klasztorek od środka [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Remont Klasztorka trwa. W przyszłości obiekt będzie połączony z pozostałymi budynkami Muzeum Czartoryskich. Prace mają się zakończyć za dwa lata.

Prace rozpoczęły się wiosną 2021 roku i mają się zakończyć za dwa lata. Obecnie prace w Klasztorku są prowadzone od piwnic po dach oraz na dziedzińcu.

Lista prac obejmuje m.in. wymianę pokrycia dachu, remonty konserwatorskie elewacji zewnętrznych, konserwację zabytkowego dziedzińca wewnętrznego czy otwarcie witraży.

– Jesteśmy na etapie częściowego odbioru inwestycji. Aktualnie odbieramy elewację frontową w zakresie remontu konserwatorskiego, stolarki okiennej i dachu. Została już wymieniona częściowo więźba dachowa i wykonana impregnacja. Odbieramy również wykonane do tej pory prace instalacyjne – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Mariola Kulczyńska, kierowniczka Muzeum Czartoryskich.

Dla zwiedzających zostanie udostępnione tylko pierwsze piętro. To właśnie na nim będzie prezentowana stała wystawa.

W Klasztorku będzie można zobaczyć początki Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pozostała część dotyczyć będzie późniejszej historii kolekcji, jeszcze przed jej sprowadzeniem do Krakowa.

Uczennica Chopina

Jeden z wątków wystawy będzie poświęcony czasom emigracji i Fryderykowi Chopinowi. Częścią ekspozycji będzie fortepian Marceliny Czartoryskiej.

Czartoryska w 1848 roku, po wydaleniu przez władze austriackie z Wiednia, przeniosła się do Paryża, gdzie brała lekcje gry na fortepianie u Chopina.

Hrabia Stanisław Tarnowski powiedział nawet, że Chopin „widząc w niej talent tak niepospolity, kształcił go usilnie nauką i rozmową”. Czartoryska była obecna przy śmierci Chopina w 1849 roku.

Na parterze powstaną natomiast Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków.

– Remont konserwatorski obiektu wpisanego do rejestru zabytków, zwłaszcza tak cennego obiektu, wiąże się ze szczególną dbałością o przebieg prac. Trzeba uważać na wątki zabytkowe i historyczne, jak i ostrożnie podchodzić do prac konserwatorskich, aby substancja zabytkowa nie uległa zniszczeniu – przyznaje Mariola Kulczyńska.

Przejście do Pałacu

Klasztorek zyska też połącznie z Pałacem Czartoryskich i Arsenałem. Chodzi o dwie przewiązki, które łączą Klasztorek z pozostałymi obiektami.

W planach jest również odsłonięcie zamurowanego pod koniec XIX wieku okna, znajdującego się od strony klatki schodowej.

– Okno zostało zamurowane za czasów księcia Władysława Czartoryskiego, aby wyciemnić część Klasztorka. Po przeprowadzonej kwerendzie uznaliśmy, że przywrócimy ten pierwotny wątek architektoniczny i w ten sposób doświetlimy klatkę schodową – zaznacza Kulczyńska.

Koszt prac to 12 mln zł. Projekt został sfinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto