Weekendowe utrudnienia na Powstańców Wielkopolskich. Kolejarze wyburzają wiadukt

fot. PKP PLK

W najbliższy weekend kierowców czekają utrudnienia na ul. Powstańców Wielkopolskich. Powodem są prace przy rozbiórce wiaduktu.

Rozbiórka starej części wiaduktu trwa już od kilku tygodni. Była możliwa dzięki temu, że na początku sierpnia na torach został zamontowany tymczasowy rozjazd, który pozwolił skierować ruch pociągów na nową część wiaduktu.

Teraz kolejarze muszą pozbyć się starego obiektu i w jego miejscu wybudować nowy – o tyle większy, by na górze zmieściły się łącznie cztery tory kolejowe, a pod spodem znalazło się więcej miejsca dla pieszych czy rowerzystów.

Potem znów dwa pasy

Prace rozbiórkowe dobiegają już końca. – W weekend wykonawcy będą burzyć starą podporę. W związku z tym od godz. 22 w piątek 3 września do godz. 22 w sobotę 4 września jezdnia pod wiaduktem będzie zwężona do jednego pasa ruchu – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Wyburzenie podpory nie jest równoznaczne z tym, że wkrótce kierowcy pojadą ponownie całą szerokością jezdni. – Później kierowcy będą mogli poruszać się ponownie dwoma pasami. Skrajny lewy pas będzie wyłączony z eksploatacji – zapowiada przedstawiciel PLK.

Priorytet: drugi tor

Kolejowa spółka tłumaczy, że dzięki tym pracom chce być jak najszybciej gotowa na uruchomienie ruchu pociągów w centrum Krakowa po dwóch torach. – To jest obecnie nasz priorytet. Wykonawca pracuje tak, by było to możliwe w ciągu najbliższych kilku miesięcy – zapowiadał w sierpniowej rozmowie Mateusz Wanat z PLK.

W praktyce będzie to zależało również od postępów przy budowie drugiego mostu na Wiśle. W najbliższym czasie zabetonowane mają zostać wszystkie trzy przęsła i to pozwoli na rozpoczęcie kolejnych prac przy obiekcie. – Budowa ma się zakończyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wtedy też pociągi będą mogły korzystać z dwóch torów pomiędzy Krakowem Głównym, a Krakowem Płaszowem. Usprawni to przejazd przez centrum miasta, przyspieszy obsługę pociągów na stacji Kraków Główny, a przewoźnicy będą mogli uruchomić dodatkowe połączenia – mówił dyrektor Wanat.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze