Wielka zamrażarka Politechniki powstanie w Czyżynach

fot. Politechnika Krakowska

Przy al. Jana Pawła II, na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej, powstaje laboratorium z komorą higrotermiczną. Będzie w nim można przeprowadzać zaawansowane badania wytrzymałości sprzętu na ekstremalną temperaturę i wysoką wilgotność powietrza. W ten sposób sprawdza się m.in. sprzęt budowlany, pojazdy wojskowe, silniki i obiekty inżynieryjne.

Wyprowadzka z centrum

Politechnika dysponuje już tego rodzaju pomieszczeniem. Jest ono jednak mniejsze, gorzej wyposażone i ma uboższy zakres dostępnych parametrów (np. można w nim osiągnąć temperaturę -38 stopni, podczas gdy nową komorę będzie można schłodzić do -55 stopni).

Podstawowym problemem jest jednak lokalizacja na terenie kampusu przy ul. Warszawskiej. – Takie położenie powodowało często utrudnienia przy wykonywaniu badań dużych konstrukcji. Jest to nieraz ciężki, nawet 60-tonowy sprzęt, którego przetransportowanie do laboratorium położonego w centrum Krakowa wymagało dużych zabiegów logistycznych i organizacyjnych oraz uzyskiwania rozmaitych pozwoleń, uzgodnień itp. – wyjaśnia Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy uczelni. Dzięki nowej inwestycji warunki do prowadzenia badań znacznie się poprawią.

Dwa etapy

Inwestycja w Czyżynach realizowana będzie w dwóch etapach. Najpierw powstanie laboratorium z komorą termoklimatyczną na potrzeby Instytutu Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Prace mają się zakończyć w grudniu, a na styczeń 2016 zaplanowano próby odbiorcze i testy. W 2016 roku ma z kolei powstać Laboratorium Ekstremalnie Niskich Temperatur nadzorowane przez Instytut Mechaniki Stosowanej WM PK. Na pierwszą część zadania uczelnia uzyskała już finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łączny koszt całej inwestycji to około 9,5 miliona złotych.

Od śmigłowca po paczkomat

Jak podaje rzecznik Politechniki, w nowoczesnym laboratorium z higrotermiczną komorą testową będzie można prowadzić badania w temperaturze od -55 do 70 stopni, w warunkach podwyższonej wilgotności, zaszronienia, zarosienia oraz deszczowania. W komorze zmieszczą się obiekty o maksymalnej długości 24 metrów, szerokości 7,5 metra i wysokości 9,1 metra. Będą to np. koparki, transportery, dźwigi, urządzenia obronne i pojazdy wojskowe. Wachlarz będzie na pewno bardzo duży, podobnie jak dotychczas przy ul. Warszawskiej, gdzie badano m.in. śmigłowce, wagony kolejowe, a ostatnio także paczkomaty.

Jeszcze bardziej zaawansowane badania będą prowadzone w Laboratorium Ekstremalnie Niskich Temperatur, które powstanie w drugim etapie inwestycji. Będzie to jedyny taki obiekt w Polsce, w którym można będzie przeprowadzać analizę wytrzymałościową i strukturalną materiałów w ekstremalnie niskich temperaturach (bliskich zeru absolutnemu, czyli około -269 stopni). To zaplecze pozwoli Politechnice Krakowskiej na bardziej intensywny udział w międzynarodowych projektach.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny