W najbliższą niedzielę Teatr Słowackiego zaprasza mieszkańców i mieszkanki Krakowa na opuszczanie żyrandola. Biletem wstępu będzie zakup żarówki.
Wymiana żarówek w opuszczonym do poziomu podłogi żyrandolu odbędzie się 27 lutego. Teatr będzie otwarty dla widzów od godziny 11:00 do 12:00. W tym czasie każdy będzie mógł zobaczyć, jak przebiega proces wymiany żarówek.
– Zazwyczaj opuszczanie żyrandola odbywa się co dwa lata, ale przez pandemię wydarzenie odbędzie się po prawie trzech latach. Żyrandol będzie opuszczony do podłogi. Dla widzów będziemy mieć przygotowane żarówki, które będą mogli zakupić i w ten sposób wesprzeć teatr. Nasze panie krawcowe przygotowały z resztek materiałów służących do tworzenia kostiumów i dekoracji woreczki na 124 żarówki – mówi o wydarzeniu Edyta Sotowska-Śmiłek, zastępczyni dyrektora ds. komunikacji marketingowej.
Żarówka biletem wstępu
Biletem wstępu na wydarzenie będzie zakup żarówki, która przez ostatnie trzy lata oświetlała dużą scenę. Opłata ma być formą wsparcia dla teatru.
Każdy z uczestników będzie mógł wybrać formę wsparcia – żarówki w wersji podstawowej będą w kosztowały 5 złotych, a dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą do domu więcej teatralnej historii, pracownie teatru – najlepsi rzemieślnicy i artyści sztuki krawiectwa – przygotowali niepowtarzalne ozdobne pokrowce na żarówki, które mogą także służyć jako etui np. na telefon.
Żarówki w ozdobnych woreczkach będą dostępne w dwóch wersjach: za 25 złotych w wersji podstawowej i za 50 złotych w wersji ze złotymi elementami.
W scenografii „Dziadów”
Opuszczanie i wciąganie żyrandola z powrotem pod kopułę gmachu teatru to przynajmniej trzygodzinny ręczny proces. Sto dwadzieścia cztery żarówki oświetlają widownię Dużej Sceny od niemal 130 lat, czyli od początku istnienia teatru. Żyrandol ma trzy i pół metra średnicy, waży 800 kilogramów.
W tym roku wydarzenie odbędzie się w scenografii spektaklu „Dziady”. Znaczna część foteli będzie usunięta, co pozwoli żyrandolowi spocząć na złotej podłodze, na której toczy się scena balu u Senatora w spektaklu Mai Kleczewskiej.
Tego samego dnia, o godzinie 13:00, w ramach projektu Capella in Theatrum rozpocznie się koncert Capelli Cracoviensis, który będzie towarzyszyć uroczystemu, półtoragodzinnemu wznoszeniu żyrandola.