Wieża hejnałowa cała w rusztowaniach. Będzie czyszczona laserem [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Konserwatorzy podjęli decyzję, jaka technologia zostanie wykorzystana do wyczyszczenia cegły i kamienia na słynnej hejnalicy. Poprzednią konserwację elewacji przeprowadzono w 1999 roku i zabytek wymaga już interwencji.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków na Facebooku szczegóły dotyczące pracy przy wieży. – Od kilkunastu dni wieża hejnałowa zakryta jest szczelnie rusztowaniami, które posłużą zarówno konserwatorom elewacji, jak i dekarzom naprawiającym iglicę wieży. Poprzednią konserwację elewacji wieży przeprowadzono ćwierć wieku temu, w 1999 roku, czyli – biorąc pod uwagę utrzymujący się jeszcze przez wiele lat tragiczny stan krakowskiego powierza – już dość dawno. Stan techniczny cegły i spoiny na większości powierzchni jest dobry, wymianie podlegać będą tylko pojedyncze elementy. Dużo gorszy stan estetyczny prezentuje kamieniarka z białego wapienia, której łączenie z cegłą było znakiem firmowym monumentalnej architektury małopolskiej doby gotyku – piszą przedstawiciele SKOZ.

Trzy metody konserwacji

Komisji przedstawiono trzy próby odczyszczenia cegły i kamienia za pomocą lasera. – Czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej zostało zaakceptowane przez komisję nadzorującą prace. Jest dużo mniej inwazyjna niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych. Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów – podkreślają specjaliści.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto