Wkrótce przetargi na miejskie nieruchomości, są perełki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W wakacje odbędą się przetargi na miejskie lokale. Wśród wystawionych mieszkań wiele jest w zabytkowych kamienicach. Większość z nich wymaga remontu i jest pod ochroną konserwatorską.

4 sierpnia odbędą się przetargi na kilka dużych mieszkań w centrum miasta. Najdroższy jest ponad 156-metrowy lokal przy placu Kossaka 3. Nowy właściciel na drugim piętrze będzie miał do dyspozycji: pięć pokoi, kuchnię, łazienkę i osobną toaletę oraz pomieszczenia gospodarcze i piwnicę.

Mieszkanie wymaga remontu. Z tego też powodu mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż.

Cena wywoławcza: 1 124 000 zł

Z windą i spiżarką

Kolejny lokal jest położony na drugim piętrze w kamienicy przy ul. Mikołaja Zyblikiewicza 5. Na powierzchnię 120 mkw. składają się: m.in. trzy pokoje o powierzchni 37 mkw., 14,75 mkw. i 6 mkw., dwie kuchnie (24 mkw. i 14 mkw.) oraz dwie łazienki.

Jak czytamy w opisie przetargu, „układ pomieszczeń lokalu odzwierciedla dawny historyczny rozkład, z kuchni jest wejście do części tzw. służbówki z wyjściem na balkon, na którym zachowana jest winda towarowa i spiżarka”.

Kamienica została wzniesiona równo sto lat temu jako budynek dla pracowników Banku PKO. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Cena wywoławcza: 826 000 zł

Na Długiej

Również w kamienicy przy. ul. Długiej Nr 31/Pędzichów 2 będzie można kupić ponad 77-metrowe mieszkanie na trzecim piętrze. Lokal składa się z sześciu pomieszczeń na rzucie litery „L”. Są to: trzy pokoje, kuchnia, przedpokój i łazienka. Kamienica został nazwana Domem Tureckim ze względu na jej wieżyczki i nakrycie jednej z nich hełmem z półksiężycem.

Cena wywoławcza: 572 000 złW okrąglaku

6 sierpnia zaplanowany jest przetarg na blisko 89-metrowe mieszkanie na planie koła przy narożnej kamienicy przy ul. Basztowej 15. Lokal, który został wystawiony na sprzedaż, jest na ósmym piętrze. Co prawda w budynku jest winda, ale kończy bieg piętro niżej.

Co w środku? Trzy pokoje o powierzchni 22 mkw., 24 mkw. i 18,5 mkw., 7-metrowa kuchnia, łazienka, schowek i przedpokój.

Budynek powstał w latach 1930–1933 jako gmach biurowo-mieszkaniowy Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks”.  Kamienica jest objęta ochroną konserwatorską, dlatego przyszli właściciele plany remontowane będą musieli uzgadniać z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Cena wywoławcza: 885 000 złotych

Dwa mieszkania przy ul. Na Groblach 15

W ten sam dzień będzie można kupić dwa mieszkania przy ul. Na Groblach. Kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków indywidualną decyzją, ale znajduje się w gminnej ewidencji zabytków miasta Krakowa.

Pierwsze, blisko 55-metrowe mieszkanie, położone na pierwszym piętrze, składa się dwóch blisko 20-metrowych pokoi, ciemnej kuchni o powierzchni blisko 10 mkw., łazienki i przedpokoju. Decyzją konserwator należy zachować w nim istniejący piec kaflowy, podziały, materiał, kolorystykę oraz wymiary istniejącej stolarki okiennej. Forma drzwi zewnętrznych do mieszkania powinna odpowiadać oryginalnym drzwiom do lokali mieszkalnych położonych w tym budynku. Projekt remontu, przebudowy należy uzgodnić z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków.

Cena wywoławcza nieruchomości: 554 000 zł

Drugie położone na drugim piętrze jest nieco większe – ma nieco ponad 57 mkw. Zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi w mieszkaniu została częściowo zachowana w stanie oryginalnym stolarka drzwiowa i okienna zewnętrzna i wewnętrzna.

Cena wywoławcza: 587 000 zł

Więcej szczegółów TUTAJ