Wojna, pandemia, polityka i nadzieja. 659 rok akademicki na UJ otwarty

Inauguracja, 2020 rok fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Najważniejsze bieżące wydarzenia zostały poruszone w przemowie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego na rozpoczęcie kolejnego roku akademickiego. Nie zabrakło jednak dobrych wiadomości, m.in. tych dotyczących rozwoju uczelni.

– W 2020 roku obejmując stanowisko rektora UJ, nie przypuszczałem, że w dniu kolejnej inauguracji roku akademickiego po raz trzeci rozpocznę swoje wystąpienie od stwierdzenia: „Świat nas po raz kolejny zaskoczył” – rozpoczął prof. Jacek Popiel.

Mimo całej niepewności dotyczącej rozwoju epidemii udało się w poprzednim roku akademickiej przywrócić, chociaż częściowo, normalne funkcjonowanie uczelni.

– Ten powrót do dawnej atmosfery sprawił nam Wszystkim olbrzymią radość. Nie ukrywamy, że skutki pandemii będą jeszcze długo wpływać na nasze życie. Najwięcej wiedzą o tym lekarze, psychologowie. Świadomość spustoszenia, w różnych sferach naszego zawodowego i osobistego życia, jakie wywołała pandemia, musi być przedmiotem wielu działań, które czekają na nas w kolejnych miesiącach – powiedział.

Wojna

I gdy wydawało się, że świat zmierza na dawne tory, wybuchła wojna. –  Do tego dnia żyliśmy w przekonaniu, że w XXI wieku w tej części świata niemożliwa jest wojenna tragedia. Świat nas po raz kolejny strasznie zaskoczył i obalił wszystkie pewniki, którymi w samozadowoleniu żyli politycy, ale i mieszkańcy – stwierdził prof. Popiel.

Rektor podkreślił, że wspólnota akademicka w różnych formach wyraziła solidarność z Ukrainą. – W budynkach należących do Uniwersytetu przyjęto łącznie ponad 700 osób. Po 31 sierpnia w naszych akademikach nadal pozostanie jeszcze 335 uchodźców. Uczelnia zorganizowała dla studentów/doktorantów i pracowników oraz zakwaterowanych na terenie UJ uchodźców z Ukrainy (głównie matki z dziećmi) m.in. wsparcie prawne i psychologiczne, zbiórki rzeczowe i finansowe, bezpłatne kursy języka polskiego – wymieniał rektor, dziękując wszystkim, którzy pomagali.

Inwestycje. Ruszy przebudowa „Rotundy”?

Prof. Jacek Popiel przypomniał również o realizowanych inwestycjach. Przyznał, że z opóźnieniem kończy się rozbudowa i modernizacja budynku „Małego Paderevianum”. To nie wszystko. –  Rozwój badań naukowych w naukach ścisłych i przyrodniczych, medycznych wymaga zwiększenia ilości pracowni badawczych oraz pomieszczeń laboratoryjnych. Stąd decyzja o rozbudowie budynku Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ – mówił rektor. UJ czeka również na rozbudowę akademika na Prokocimiu dla przyszłych medyków.

Pojawiła się również informacja o uzyskaniu 200 mln złotych dofinansowania na dalszą działalność Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS UJ.

– Mimo znanych nam wszystkim niepewności na rynku budowlanym mamy nadzieję, że w tym roku rozpocznie się przebudowa i modernizacja budynku Centrum Kultury Rotunda przy ul. Oleandry 1 – zapowiedział prof. Popiel.

Polityka i komunikacja

Rektor stwierdził, że mimo fatalnej sytuacji społeczno-gospodarczej politycy wciąż budują swój kapitał na wszelkiego rodzaju podziałach.

–  Ze środowiska akademickiego musi wybrzmieć wołanie o opamiętanie. To naukowcy posiadający wiedzę historyczną, ekonomiczną, ekologiczną, ale niezależni politycznie, nieuwikłani w doraźne interesy polityczne i związane z nimi kariery, powinni ostrzegać, że funkcjonujemy już na niebezpiecznej granicy, poza którą czeka nas…? – apelował.

Według profesora Popiela każdy powinien w swoim najbliższym otoczeniu wpływać pozytywnie na świadomość z zakresu ochrony przyrody, zmianę relacji międzyludzkich – przede wszystkim przez ograniczenie patologicznego posługiwania się mediami społecznościowymi.

– Media odgrywają niezwykle ważną rolę w procesie komunikacji, ale służą również do różnego rodzaju rozgrywek politycznych, instytucjonalnych, osobistych, częstokroć są także sposobem budowania swojego indywidualnego znaczenia, leczenia frustracji. Apeluję w dniu inauguracji roku akademickiego do pracowników, studentów, doktorantów, także naszych absolwentów – pamiętajcie o odpowiedzialności za słowo. Jeśli odczuwacie, że w jakiejkolwiek sferze naszego życia dzieją się rzeczy niegodne, proszę zgłaszajcie te problemy, zanim staną się one nabrzmiałe i trudne do rozwiązania – zapewnił rektor.

Trudny rok

– Wszystkie w największym skrócie zasygnalizowane problemy uświadamiają, że rok akademicki 2022/2023 na pewno nie będzie łatwy. Wierzę jednak, że wspólnie uda się nam pokonać przeciwności i poprzez nasze osiągnięcia dydaktyczne, badawcze, organizacyjne zapisać kolejną godną kartę w wielowiekowej historii naszej uczelni – powiedział prof. Jacek Popiel.

News will be here

Aktualności

Pokaż więcej
News will be here