Wojsko wspiera 10 małopolskich szpitali

Od wtorku żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają 10 szpitali w regionie – poinformował dowódca płk Krzysztof Goncerz.

Jak tłumaczy major Bartosz Kubal, oficer prasowy małopolskich „terytorialsów” obecna sytuacja sprawiła, że zwiększyło się zaangażowanie żołnierzy w pomoc służbie zdrowia. Obecna akcja skupia się na „gaszeniu” ognisk koronawirusa oraz wspieranie działań służb sanitarnych, medycznych oraz samorządów i administracji rządowej.

Pomoc szpitalom

Pułkownik Krzysztof Goncerz, dowódca 11 MBOT mówi, że brygada pomaga od ubiegłego tygodnia Szpital Uniwersytecki w Krakowie, a od wtorku kolejnych dziewięć szpitali w regionie.

– Dla potrzeb Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Jakubowskiego od 22 października pobieramy wymazy. Tylko w czwartek i piątek pobraliśmy ponad 200 próbek. Dodatkowo dla oddziału przy ul. Kopernika zajmujemy się szeroko rozumianą logistyką – dodaje.

Razem z ochotnikami z 11 MBOT działają żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia z Białobrzegów oraz 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków-Balice.

Wsparcie policji

Równolegle, od ponad trzech tygodni żołnierze obrony terytorialnej wspierają działania policji. Pomagają m.in. w monitorowaniu osób, które zostały poddane kwarantannie.

Patrole działają na terenie powiatów: krakowskiego wraz z m. Kraków, bocheńskiego, dąbrowskiego, limanowskiego, miechowskiego, olkuskiego, wadowickiego, nowotarskiego, wielickiego oraz tatrzańskiego. Ponad pięćdziesięciu żołnierzy aktualnie wspiera 26 komisariatów. Do tej chwili patrole sprawdziły około 52 000 osób.

News will be here