Wspólne zwiedzanie, bieganie i gotowanie. Nadchodzi Święto Rodziny Krakowskiej

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

„Rodzina to drużyna” – pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna edycja Święta Rodziny Krakowskiej. Przez trzy dni, od 27 do 29 maja, na mieszkańców Krakowa oraz turystów będzie czekać szereg atrakcji.

Kraków po raz 10 zaprasza rodziny na wspólne świętowanie. Z tej okazji instytucje sportu, kultury i rekreacji przygotowały bogatą ofertę programową. Znalazły się w niej rozgrywki sportowe, gry terenowe, warsztaty, konkursy, spacery tematyczne, koncerty, wystawy czy spektakle teatralne.

Finał Święta Rodziny Krakowskiej odbędzie się 29 maja w parku Jordana, na Błoniach oraz na parkingu przy Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wiele atrakcji dedykowanych zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Rodzinne świętowanie w Willi Decjusza

W sobotę o godz. 12:00 odbędzie się koncert chóru Bethel College ze Stanów Zjednoczonych. Artyści zaprezentują na scenie utwory sakralne Heinricha Schütza, Petera Christiana Lutkina czy Williama Levi Dawsona. Nie zabraknie też współczesnych aranżacji muzyki chóralnej. Wstęp wolny.

O godz. 13:30 dzieci w wieku 8-11 lat będą mogły wybrać się na spacer detektywistyczny pt. „Tajemnica Josta" prowadzony przez Panią Fishką – historyczkę sztuki, przewodniczkę po Krakowie oraz autorkę spacerów detektywistycznych dla najmłodszych. Tematem przewodnim jest historia Justusa Ludwika Decjusza, pierwszego właściciela Willi.

W niedzielę zaś organizatorzy zapraszają na darmowe zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza, która została wzniesiona w 1535 roku.

Muzeum u Ciebie, czyli autobus MOCAK-u

Szereg atrakcji z okazji Święta Rodziny Krakowskiej przygotowało również Muzeum Sztuki Współczesnej. W dniach 27-29 maja w recepcji MOCAK-u dostępne będą wybrane zeszyty edukacyjne z cyklu Twórcza Kolekcja dla dzieci i młodzieży, zawierające zadania do rozwiązania.

W niedzielę na krakowskie Błonia wyjdzie specjalny autobus MOCAK-u, zapraszając na obejrzenie mobilnej wystawy. Przedstawia ona prace 23 artystów z Polski i zagranicy w formie video, fotografii czy niewielkich instalacji zaaranżowanych w gablotach. Do dyspozycji zwiedzających będą przewodnicy i przewodniczki.

Pokaz gotowania, warsztaty taneczne i bieg

Ostatniego dnia Święta Rodziny Krakowskiej odbędzie się Family Run, organizowany przez Szkolny Ośrodek Sportowy im. „Szarych szeregów”. Na wszystkich miłośników ruchu czeka aż pięć kategorii biegów: bieg otwarty (5 km), bieg mamy (2,5 km), bieg taty (2,5 km), bieg dzieci (300-2400 m) i bieg boso (ok. 1 km). Start na krakowskich Błoniach.

W niedzielę mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli także wziąć udział w bezpłatnych animacjach tanecznych połączonych z nauką. Warsztaty prowadzone przez tancerzy z Sabrosa Dance Studio odbędą się w parku Jordana w godz. 14:30-15:00 i 16:30-17:00.

W programie znalazło się także coś dla miłośników kuchni. 29 maja w godz. 12:00-14:00 prywatny kucharz Pawelthecook zaprezentuje swoje autorskie dania przygotowane specjalnie dla realizacji projektu „Dziecinnie prosty przepis na przyszłość”. Pokaz gotowania w Parku Jordana ma być inspiracją dla wdrożenia w codziennie nawyki żywieniowe krakowskich rodzin diety plant-based.

Rodzinny bieg, pokaz gotowania czy warsztaty taneczne to niejedyne atrakcje czekające w ten weekend na krakowian i turystów. Szczegółowy harmonogram tegorocznego Święta Rodziny Krakowskiej znajdziecie tutaj.