News LoveKraków.pl

Wyborczy skrót. Kandydat PiS-u rozpoczął kampanię wyborczą [26 lutego]

Łukasz Kmita fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przedstawiamy skrót najważniejszych wydarzeń politycznych wtorku.

ŁUKASZ KMITA, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa: „Dziś w Krakowie inaugurujemy kampanię zarówno do rady miasta jak i sejmiku. Pokazujemy, że warto działać razem i łączy nas Kraków. Na każdej tablicy są hasła, które będą rozwijane w toku kampanii. Oprócz tego, że łączy nas Kraków, to chcemy pokazać, że Kraków powinien być stolicą wygodnego życia”.

ŁUKASZ KMITA: „Zwrócimy się twarzą w kierunku Wisły i wprowadzimy tramwaj, aby skomunikować Wisłę. Ten tramwaj wodny byłby częścią zintegrowanego transportu miejskiej. Oczywiście ktoś powie, że tramwaj funkcjonuje, ale jest drogi: cena za bilet to kilkanaście złotych. Przypomnę, że dziś w Krakowie mamy wysokie ceny za komunikację miejską. One są droższe niż w Warszawie, gdzie mamy metro. Dziś w Krakowie bilet kosztuje cztery złote, a w Warszawie 3,40 zł. Abyśmy nie narzekali na korki, damy pewną ofertę, stąd zaproponujemy bilet jednodniowy w cenie sześciu złotych dla wszystkich mieszkańców”.

ŁUKASZ KMITA: „Kraków, gdy będę prezydentem, będzie miastem otwartym, miastem dialogu, przyjaznym rodzinom, seniorom oraz osobom młodszym oraz wszystkim tym, którzy wspólnie z nami tworzą nasz Kraków. W drużynie PiS są ludzie doświadczeni, którzy oddali swoje serce dla Krakowa. Dziś w PiS są osoby, które kochają miasto i mają na nie pomysł”.

RAFAŁ KOMAREWICZ w trakcie konwencji wyborczej w Nowej Hucie: „W Krakowie jest masa nierozwiązanych spraw i problemów, które utrudniają życie mieszkańcom. Mam tutaj na myśli choćby problemy komunikacyjne. Tak nie może funkcjonować metropolia w XXI wieku. Dlatego Kraków potrzebuje zmiany”.

RAFAŁ KOMAREWICZ: „Marszałek Szymon Hołownia przyjechał do nas w bardzo szczególnym momencie dla naszego wspaniałego Krakowa. Po 22 latach kończy się okres rządów prezydenta Jacka Majchrowskiego. Prawie każdy zadaje sobie pytanie: co dalej? Czy Kraków potrzebuje zmiany? Jeśli tak, to czy ma to być zmiana rewolucyjna czy ewolucyjna”.

SZYMON HOŁOWNIA, marszałek sejmu w Nowej Hucie:Mam nadzieję, że Rafał zyska wasze zaufanie i że za pięć tygodni, bo do wyborów zostało zaledwie tylko tyle czasu, dojdzie do zmiany. To będzie ultrasprint o rozmiarach ultramaratonu, który mam nadzieje doprowadzi do tego, że Kraków doświadczy w tym roku bezpiecznej zmiany. Ta zamiana jest konieczna, ale bezpieczna zmiana”.

SZYMON HOŁOWNIA, marszałek sejmu w Nowej Hucie: „Życzę ci Rafał, żebyś sprostał temu wyzwaniu, które na siebie bierzesz. Z jednej strony ci gratuluję, ale z drugiej zazdroszczę, bo pewnie sam wystartowałbym w wyborach tego rodzaju. Ale mnie ubiegłeś”

ŁUKASZ GIBAŁA: „Premetro to kiepski pomysł. Powinniśmy postawić na normalne, klasyczne metro. To metro powinno iść pod ziemią, bo prezydent Majchrowski proponuje, żeby sporo odcinków, na przykład przy Parku Wodnym szło na estakadach. Jestem sceptyczny, bo będzie to rujnowało krajobraz, to będzie spory hałas. To metro powinno też pójść owszem linią, jaka był zaproponowana z Nowej Huty do Bronowic, ale ten przystanek w centrum powinien być pod Bagatelą, a nie przy Rajskiej”.

ŁUKASZ GIBAŁA zaprezentował kolejny punkt programu wyborczego. Jego eksperci zapowiedzieli utworzenie Urban Labu – innowacyjnego centrum współpracy biznesu, naukowców, urzędników i mieszkańców. Ma wpierać tworzenie miejskich innowacji. Urban Lab ma być motorem napędowym dla lokalnych inicjatyw, oferując platformę do testowania i wdrażania rozwiązań, które poprawią jakość życia w Krakowie. W ten sposób Kraków zaakcentuje także gotowość do przyjmowania firm zajmujących się najbardziej prestiżowymi technologiami.

ANDRZEJ KULIG w wywiadzie dla Interii: „Nigdy się nie wstydziłem Jacka Majchrowskiego. Znam prezydenta od 36 lat. Różne koleje losu nas splatały. Natomiast prawdą jest to, że nigdy nie byliśmy bliźniakami jeśli chodzi o poglądy. Kiedy w 1996 r. Jacek Majchrowski został wojewodą, a ja dyrektorem jego gabinetu, to powiedziałem mu wówczas, że będę zawsze mówić to, co myślę. I do dziś się tego trzymam”.

ANDRZEJ KULIG: „Ja sobie cenię rozmowy z mieszkańcami. Wiem, że czasem jest problem, żeby dotrzeć do jądra problemu. Czasem mamy do czynienia z tzw. biciem piany. Nie dotyka się istoty problemu. Nawet, jak czasami mnie wyzywają na tych spotkaniach. Tak było np. na spotkaniu z mieszkańcami ulicy Królowej Jadwigi”.

STANISŁAW MAZUR, kandydat Lepszego Krakowa na prezydenta skierował list do premiera Donalda Tuska. – Chciałbym zwrócić pana uwagę na pilną potrzebę i konieczność wybudowania metra w Krakowie, jednego z największych polskich miast o dynamicznym rozwoju ekonomicznym. W imieniu mieszkańców Krakowa jestem przekonany, że budowa systemu metra przyniesie wieloaspektowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla społeczności lokalnej – czytamy w liście.

STANISŁAW MAZUR: „Apelujemy do pana premiera o podjęcie niezbędnych działań i wspieranie projektu metra w Krakowie. Jego realizacja jest nie tylko konieczna, ale również stanowi odpowiedź na aktualne potrzeby transportowe mieszkańców oraz wpływa na rozwój miasta i regionu. Wierzymy, że pańska decyzja przyczyni się do poprawy jakości życia i przyszłości naszego miasta”.

PLAN na 28 lutego (środa):

- g. 10:30 – plac Wszystkich Świętych, konferencja prasowa Aleksandra Miszalskiego w sprawie powołania Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia,

News will be here