W najbliższą sobotę w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zostanie otwarta nowa wystawa "Ja, Kot. Koty w sztuce Japonii i Zachodu" przedstawiającą możliwie szeroko obraz kota w kulturze.
To pierwsza w Polsce i w Europie wystawa prezentująca ten temat przybliża nie tylko fenomen kota domowego, lecz także przypomina jego dzikich krewnych. Wpisuje się w serię pokazów ukazujących styk kultur i estetyk poruszających problemy międzykulturowości. Stawia pytania o status kota, istoty żywej i czującej w XXI wieku.
– W ramach wystawy japońskie mistrzowskie drzeworyty zostaną zderzone z zachodnią tradycją przedstawiania kota sztuce – w obrazach, grafikach, rzeźbach, plakatach, ilustracji książkowej i kolażach. Spotkamy zarówno wcielenia dobrze znanych kocich bohaterów, m. in. Kota w Butach, jak i niepokojące wizje kotów współczesnych polskich artystek i artystów – informuje Magdalena Urbańska.
Wystawie towarzyszyć będą wykłady i spotkania, m.in. podejmujące temat stosunku do zwierząt w różnych kulturach, kotów w literaturze japońskiej czy kulturze internetu. Nie zabraknie także licznych oprowadzań kuratorskich, warsztatów dla dzieci i dorosłych.
Przy okazji wystawy muzeum współpracuje z Krakowskim Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami. – Zachęcamy widzów do przyniesienia karmy, zabawek i wszelkich niezbędnych akcesoriów dla kotów, które zostaną przekazane krakowskiemu schronisku. Dostępna będzie także puszka kwestorska na rzecz KTOZ-u – dodaje Urbańska.