Wystawy, spacery, targi i spotkania. Nadchodzi krakowskie święto designu

Targi Nówka Sztuka fot. Maria Kantor/LoveKraków.pl

W dniach 4–26 listopada odbędzie się piąta edycja projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”. W programie ponad 50 wydarzeń, takich jak wystawy, spacery, warsztaty, targi, dyskusje i artystyczne interwencje.

„Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie” to projekt łączący krakowskie inicjatywy związane z szeroko rozumianym designem. Organizują je lokalni artyści, projektanci, rzemieślnicy, producenci, a także fundacje, stowarzyszenia i pracownie.

Z myślą o środowisku

Motyw przewodni tegorocznej edycji dotyczy zrównoważonego rozwoju oraz ekologicznych idei „zero waste” i „reuse”.

– Dzisiaj wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne i potrzebne jest propagowanie ekologicznych zachowań. Dlatego tegoroczna edycja projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie” koncentruje się na zrównoważonym rozwoju oraz ideach „zero waste” i „reuse”. W konsekwencji podążania za nowymi trendami dokonują się też zmiany w sposobie podejścia do projektowania użytkowego z troską o środowisko naturalne i z wyczuciem na zmianę stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle życia – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Miesiąc ze sztuką i designem

By pokazać możliwości i potencjał krakowskiego środowiska artystycznego, organizatorzy przygotowali ponad 50 różnorodnych wydarzeń, odbywających się od 4 do 26 listopada. Mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli m.in. wybrać się na spacer po pracowniach rzemieślniczych czy Plantach, odkrywając ich historię. Oprócz spacerów odbędą się także Targi Nówka Sztuka 5.0 oraz Targi Vintage i Retro Kogel Mogel.

Organizatorzy zapraszają również do obejrzenia siedmiu unikalnych wystaw. „Great Patch”, prezentowana w Galerii UFO, odnosi się do dryfującej na Pacyfiku „wyspy” będącej skupiskiem odpadów. Z kolei ekspozycja „Dymy i dusze” Fundacji Henryk ukazuje prace artystów nawiązujących do artefaktów z kapsuły czasu ukrytej w wieży krakowskiego kościoła redemptorystów.

W Galerii Dystans zwiedzający będą mogli zobaczyć bioniczne obiekty rzeźbiarsko-użytkowe Oskara Zięty, a w Ośrodku Kultury im C. K. Norwida i Klubie Kuźnia 10 plakatów dotyczących zmian.

W programie także wystawa przybliżająca postać jednego z ważniejszych dizajnerów Nowej Huty – Mariana Sigmunda. W ramach projektu „Sztuka do rzeczy” krakowianie będą mogli obejrzeć również najlepsze dyplomy Szkoły Kreatywnej Fotografii, Szkoły Visual Merchandisingu oraz Szkoły Wnętrz i Przestrzeni, a także efekty pracy uczestników warsztatów tworzenia zero waste’owych krajobrazów-kolaży „Żywioł rzeczy”.

„Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie” to nie tylko wystawy, spacery i targi. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w dyskusjach, warsztatach oraz wykładach. Nie zabraknie także inicjatyw dla najmłodszych, w ramach których będą mogli stworzyć m.in. ekoinstrumenty, ekodrzewa czy ekozabawki.

Szczegółowy program projektu dostępny TUTAJ.