Z ich pomocą procedury nie są skomplikowane. W Nowej Hucie działa Pogotowie Szyldowe

fot. Krzysztof Kalinowski

W „starej” Nowej Hucie działa Pogotowie Szyldowe, które pomaga lokalnym przedsiębiorcom w przystosowaniu swoich szyldów oraz witryn do zmiany prawa.

Od 29 listopada 2020 r. na terenie „starej” Nowej Huty obowiązują przepisy dotyczące Parku Kulturowego, a 29 maja 2021 r. zakończył się okres dostosowawczy. Zapisy uchwały o Parku Kulturowym Nowa Huta regulują zasady sytuowania szyldów i reklam. Wszystko po to, aby chronić krajobraz kulturowy oraz historyczny układ urbanistyczny tej wyjątkowej dzielnicy Krakowa.

Jak przystosować szyldy?

Przystosowanie swoich witryn czy szyldów do nowych wymogów stanowiło wyzwanie. Przekonało się o tym wielu przedsiębiorców, którzy część reklam musieli usunąć, a jeszcze inni – poddać je głębokim modyfikacjom. W tym wszystkim nie pozostali jednak sami.

Jak mówi Katarzyna Marchewczyk, kierowniczka Referatu ds. Rewitalizacji w Urzędzie Miasta Krakowa, obszar objęty uchwałą o Parku Kulturowym w ok. 90 procentach pokrywa się z podobszarem rewitalizacji „stara” Nowa Huta. – Chcieliśmy wesprzeć przedsiębiorców w tym procesie zmiany i dostosowania swoich szyldów i witryn. Naszym celem były także działania edukacyjne, pokazujące jak samodzielnie dbać o witrynę. Stąd takie zadania jak „Szyldy w Nowej Hucie” czy „Nowohuckie Pogotowie Szyldowe” – podkreśla.

Krok po kroku

Zadania te realizowane są przez organizacje pozarządowe w ramach otwartych konkursów ofert. W 2020 r. ogłoszono pierwszy konkurs pn. Szyldy w Nowej Hucie, który miał charakter pilotażowy. Działania prowadzone w ramach Szyldów, cieszyły się dużą popularnością, dlatego w 2021 r. zdecydowano się na kolejną edycję oraz uruchomienie dodatkowo Nowohuckiego Pogotowia Szyldowego.

– Przedstawiciele organizacji pozarządowych, wyłonionych do realizacji tych zadań, pomagają wypełnić dokumenty, objaśniają jak uzyskać opinię plastyka miejskiego czy zgodę konserwatora zabytków. Jeśli ktoś będzie potrzebował pomocy w zaprojektowaniu szyldu czy witryny, to na pewno nie odejdzie z kwitkiem – tłumaczy Anna Brydniak z magistrackiego Wydziału ds. Przedsiębiorczości i Innowacji.

Efekty są już widoczne

Efekty pomocy można już zauważyć w Nowej Hucie, a kolejne realizacje szyldów i witryn pojawią się w najbliższym czasie.

– W ramach pierwszej edycji Szyldów w Nowej Hucie, która również była współfinansowana z budżetu Krakowa, zrealizowano szyldy i witryny dla sklepu PAW na osiedlu Zgody, sklepu Agat na osiedlu Centrum B1 oraz Huty Stylu na osiedlu Szklane Domy – wylicza Katarzyna Marchewczyk. – To są sztandarowe realizacje. Chcieliśmy pokazać, jak mogą wyglądać modelowe, zgodne ze wszystkimi przepisami aranżacje wystaw i szyldy – dodaje.

Warto dodać, że opracowane zostały projekty graficzne szyldów oraz koncepcje aranżacji witryn dla prowadzących m.in. antykwariat na os. Szklane Domy, cukiernię „Pingwinek” na os. Słonecznym czy „Hutę Dźwięku”.

Uczą przedsiębiorczości

Przedstawiciele organizacji pozarządowych nie tylko zaprojektowali szyldy czy witryny. – Niektórzy przedsiębiorcy obawiali się, że stracą klientów, ale staraliśmy się w ramach realizowanych zadań pokazać im, jak mogą zmieniać wystawę ze względu na zbliżające się wydarzenia, pory roku czy święta. Przekonujemy, że dobra reklama nie polega na wystawieniu całego szeregu towarów – podkreśla Anna Brydniak.

Nowohuckie Pogotowie Szyldowe działa jeszcze do końca tego roku. Najlepiej skontaktować się przez Facebooka (pisząc prywatną wiadomość) lub odwiedzić w grudniowe środy (w godzinach od 18:00 do 20:00) Dom Utopii na osiedlu Szklane Domy 26a. Pomoc można otrzymać również telefonicznie, codziennie w godzinach od 14:00 do 18:00, dzwoniąc pod numer 730 530 196.

comments powered by Disqus