Za nami kolejny etap budowy torów w zajezdni tramwajowej Nowa Huta

fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Tory postojowe w zajezdni Nowa Huta już wkrótce będą wykorzystywane do obsługi między innymi nowych, niskopodłogowych tramwajów.

Na terenie zajezdni Nowa Huta są już gotowe kolejne cztery tory, o długości 160 metrów każdy. Zakończyło się również ustawianie drugiego rzędu słupów, które będą stanowiły konstrukcję pod zadaszenie placu postojowego dla tramwajów.

Panele fotowoltaiczne

Prace związane z budową torów postojowych są jedynie częścią kolejnych inwestycji. W przyszłości ma powstać hala obsługująca tramwaje o długości 150 metrów, na której dachu zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Energia, która będzie z nich pozyskiwana, ma zapewnić prawidłowe funkcjonowanie hali oraz jej zaplecza.

Kompleksowy plan modernizacji

Zakończone 18 grudnia prace to kontynuacja kompleksowego planu modernizacji zajezdni Nowa Huta, która jest realizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie od ponad siedmiu lat. Prace nad koncepcją i projektem przebudowy rozpoczęły się jeszcze w 2012 roku, by pięć lat później zaczęła funkcjonować hala obsługi tramwajów, wyposażona w ogrzewaną myjnię oraz system dystrybucji piasku. Rok 2017 był także czasem, kiedy oddano do użytku budynek hali z tokarką podtorową, natomiast czerwiec roku 2019 to z kolei zakończenie pierwszego etapu budowy torów postojowych w zajezdni Nowa Huta.

MPK SA na rok 2019

Realizacja związana z zajezdnią Nowa Huta to jedna z inwestycji, jakie podejmowało MPK SA w Krakowie w bieżącym roku. Grudzień był czasem, kiedy do Krakowa przyjechał pierwszy z 50 niskopodłogowych tramwajów. Cały kontrakt ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku. W bieżącym roku przeprowadzono również przetarg na dostawę kolejnych niskopodłogowych wagonów w liczbie 60 sztuk (10 tramwajów w opcji podstawowej oraz 50 jako opcja dodatkowa).

2019 rok był również szczęśliwy pod względem aplikowania Krakowa w zakresie unijnych funduszy. Zakup 50 przegubowych autobusów dla miasta znalazł się na liście projektów, które będą dofinansowane ze środków unijnych. Ponadto na przestrzeni ostatnich miesięcy w Krakowie pojawiły się kolejne automaty biletowe, w Nowej Hucie wyremontowano również Punkt Sprzedaży Biletów.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta