Zabierzów chce zakazu palenia węglem i drewnem

Smog fot. Krzysztof Kalinowski

Rada Gminy Zabierzów na sesji 26 marca ma zająć się projektem rezolucji do marszałka Małopolski w sprawie zakazu spalania węgla i drewna.

– Walka o czyste powietrze to nie tylko bój jednej gminy, ale wspólna sprawa wszystkich podkrakowskich samorządów. Same regulacje dla Krakowa nie spowodowały, że w naszym mieście zniknął problem smogu, dlatego musimy podjąć wspólne działania – powiedział podczas konferencji prasowej Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa z ugrupowania Szymona Hołowni Polska 2050.

Samorządowiec przygotował dla 12 podkrakowskich gmin projekt rezolucji skierowanej do marszałka Małopolski w sprawie zakazu spalania węgla. – W pierwszej kolejności na mój apel odpowiedziała pani Elżbieta Burtan – podkreślił Komarewicz.

Dodał, że zakazu palenia węglem na terenie konkretnej miejscowości nie mogą podjąć władze gminy, tylko musi zrobić to sejmik wojewódzki, a inicjatywę uchwałodawczą w tym zakresie posiada jedynie zarząd województwa. – Dlatego z gmin musi wyjść jasny sygnał, że są gotowe na wprowadzenie zakazu spalania węgla – zaznaczył.

W spotkaniu z dziennikarzami wzięła udział również Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa. – Dwa tygodnie temu otrzymałam projekt rezolucji, po wprowadzeniu poprawek, dziś prezydium rady zdecydowało się włączyć projekt rezolucji do porządku najbliższej sesji – stwierdziła Burtan.

Radni w piątek 26 marca mają dyskutować, czy poprą rezolucję w sprawie zakazu używania paliw stałych od 1 stycznia 2029 roku.

Elżbieta Burtan i Rafał Komarewicz podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Krakowa
Elżbieta Burtan i Rafał Komarewicz podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta Krakowa