Zabłocie zmieni oblicze. Miejskie sofy i artystyczne instalacje

Ogłoszono konkurs na zagospodarowanie obszaru Zabłocie 20 - 22 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zabłocie zmieni swoje oblicze. Miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji Klastra Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22. W planach jest powstanie tzw. shared space, czyli przestrzeni współużytkowania.

Zabłocie to obszar, który w ostatnich latach uległ wielu przemianom. Na poprzemysłowych terenach zaczęły pojawiać się placówki m.in. o kulturalnym charakterze, takie jak Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czy Fabryka Oskara Schindlera, co zmieniło oblicze tego miejsca i zwiększyło liczbę turystów.

Miasto wraz z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich niedawno ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na zagospodarowanie terenu Zabłocie 20 – 22. W założeniu ma to być tzw. shared space, czyli przestrzeń współdzielona, rozumiana jako miejsce współpracy i wspólnej aktywności użytkowników.

Miejsce to ma również łączyć sektor wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości czy społecznej aktywności.

„Wyzwanie dla uczestników”

Uczestnicy konkursu będą musieli zmierzyć się z kontekstem poprzemysłowej przestrzeni, jak i stworzyć funkcjonalne rozwiązania, związane z potrzebami lokalnej społeczności.

– Zadanie konkursowe stanowi nie lada wyzwanie dla uczestników. W jakimś sensie projekt powinien pozostać „niedokończony”, tak aby pozostawić miejsce dla kreatywności i inwencji przyszłych użytkowników – ocenia Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta.

Miasto zakłada, że uda się wyłonić projekt, którego autorzy zwrócą uwagę na to, aby przestrzeń zachęcała do przebywania w niej oraz inspirowała do aktywności. Ma również zapewnić odpowiednie wyposażenie techniczne i technologiczne, a przede wszystkim infrastrukturę informatyczną.

– Przede wszystkim największą wartością przestrzeni będzie to, że kształtować ją na bieżącą mogą sami użytkownicy. To przestrzeń otwarta, zmienna, w której użytkownicy mogą wybrać najwłaściwsze dla siebie miejsce – biuro, pracownię, stanowisko w przestrzeni co-workingowej, jeśli zajdzie potrzeba samemu je urządzić – dodaje Machowski.

Na wspomnianym terenie planowane jest również powstanie „laboratorium przestrzeni miejskiej“. Będzie to zewnętrzny obszar o charakterze użytkowo-ekspozycyjnym, w którym mogą być prezentowane czy testowane prototypowe obiekty takie jak miejskie meble, mała architektura, instalacje artystyczne czy obiekty designerskie.

Nie zabraknie rozwiązań pozwalajacych na prezentację obiektów i dzieł tworzonych w dziedzinach takich jak multimedia czy sztuki wizualne.

comments powered by Disqus