Zakon paulinów udostępnił zieloną łąkę na Kazimierzu

fot. Agata Siubijak/LoveKrakow.pl

Miasto podpisało porozumienie z zakonem paulinów na Skałce w sprawie udostępnienia zielonej łąki dla mieszkańców. Od 1 czerwca łąka jest dostępna dla wszystkich w godz. 8-21. Na dostęp do ogrodu zakonników jeszcze poczekamy.

– Udostępnienie łąki to jest pierwszy etap naszej współpracy bowiem są jeszcze ogrody zakonu. Wstępnie umówiliśmy się, że ogrody też będą otwierane dla mieszkańców, lecz nie na stałe – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przy okazji otwarcia łąki.

– To otwarcie jest dla nas symbolicznym gestem. W tym roku obchodzimy jubileusz 550-lecia pobytu na Skałce. Ogrody, które mieszczą się w drugiej części klasztoru, bliżej bazyliki, są na co dzień miejscem odosobnienia, ale ze względu na to, że znajdują się tam relikty i pomniki kultury, a pomiędzy nimi zielone alejki, chcielibyśmy je udostępnić, ale z przewodnikiem – mówił o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru paulinów na Skałce.

O. Mariusz Tabulski dodał, że ogrody będą udostępniane dla zorganizowanych grup, które odpowiednio wcześniej zapowiedzą swoje przybycie. – Ważnym momentem dla udostępnienia ogrodów będzie święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej we wrześniu, a do tego czasu opracujemy program zwiedzania – tłumaczył przeor.

Łąka będzie otwarta codziennie w godz. 8-21 w okresie letnim i w godz. 8-18 w okresie zimowym. Na terenie łąki obwiązuje zakaz przyprowadzania zwierząt.

Ile miasto zapłaci za otwarcie bram?

Prezydent powiedział, że miasto od 1 czerwca dzierżawi ten teren za 0 zł. Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej, dodał, że ze strony miejskiej jednostki paulini zagwarantowane mają bieżące utrzymanie terenu, opiekę nad drzewami, koszenie trawników czy wywożenie śmieci.

– Bramy zostały otwarte. Od dzisiaj jest to łąka dedykowana dla mieszkańców. Chcielibyśmy, żeby była ona pełna kultury, ale przede wszystkim pełna życia. Bardzo potrzebujemy takich miejsc w Krakowie, zwłaszcza na Kazimierzu – mówił Piotr Kempf.

Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, zapowiedział, że latem na łące odbędą się projekcje filmowe czy kulturalne pikniki. – To miejsce jest też otwarte na działanie organizacji pozarządowych, instytucji kultury, ale też na inicjatywy sąsiedzkie – dodał.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto