Zakopane: zamiast Domu Turysty nowoczesny hotel

fot. Hotel Aries

W Zakopanem nie brakuje kultowych miejsc, słynnych w całej Polsce. Za jedno z nich uchodził znajdujący się praktycznie w samym centrum miasta Dom Turysty. Obiekt zlokalizowany przy ul. Zaruskiego stanowił doskonałą bazę wypadową w Tatry, a także dzięki bliskiej odległości od Krupówek umożliwiał szybkie dotarcie do znajdujących się tam atrakcji. W kilkuosobowych salach, można było przenocować w samym sercu Zakopanego płacąc od 25 zł za dobę. Dziś to już przeszłość.

Aries Hotel & SPA zastąpił legendarny Dom Turysty. W miejscu, do którego zaglądali turyści dysponujący również mniej zasobnym portfelem, dziś znajduje się nowoczesny hotel. Właściciel obiektu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze podpisało z inwestorem, firmą Platan Group z Warszawy wieloletnią umowę dzierżawy. Ekskluzywny hotel został otwarty w grudniu 2014 r. Obiekt może się pochwalić czterema gwiazdkami.

Kultowe miejsce Zakopanego

Dom Turysty im. Mariusza Zaruskiego w Zakopanem oferował turystom nie tylko miejsca noclegowe, ale również pełnił ważną rolę kulturalną. Mieściła się tutaj galeria Pegaz, której twórcami byli zakopiańscy artyści, m.in. Władysław Hasior, Antoni Rząsa i Arkadiusz Waloch. W dawnym Domu Turysty gościł również kabaret Zaskroniec. To tutaj organizowano Konfrontacje Kabaretowe o Złote Rogi Kozicy. Do 2012 r. Dom Turysty znany był również z największego w Europie dachu pokrytego gontem.

Autorami projektu obiektu wybudowanego w 1951 r. byli wybitni polscy architekci - Zbigniew Kupiec i Tadeusz Brzoza. Budynek był utrzymany w stylu nowozakopiańskim. Powierzchnia dachu pokrytego gontem wynosiła 6 tys. m kw.

Czterogwiazdkowy hotel Aries


Dziś, w miejscu, które było niegdyś niepowtarzalne zarówno pod względem architektury, jak i atmosfery, znajduje się nowoczesny, ekskluzywny hotel.

– Budynek przeszedł generalny remont. Dostosowaliśmy go do obowiązujących norm bezpieczeństwa przeciwpożarowego – informuje Sabina Kowalkow-Paśnik, członek zarządu spółki PHR. – Dodatkowo, zaadoptowaliśmy poddasze jako części hotelowej, także dobudowaliśmy część SPA & Wellness (w tym pawilon basenowy) oraz część Restauracji – dodaje.

W hotelu mieści się m.in. restauracja, centrum odnowy biologicznej, fitness club oraz wypożyczalnia rowerów i nart. Park Rzeźb w Aries Hotel & Spa ma nawiązywać do kulturalnej przeszłości Domu Turysty. Do współpracy zaproszono artystkę Monikę Osiecką. Jej rzeźby wykonane z brązu oraz marmuru można oglądać i kupować m.in. w patio hotelu.

Dach kością niezgody

Wielu mieszkańcom Zakopanego oraz turystom, którzy bywali gośćmi Domu Turysty, nie spodobały się niektóre zmiany wprowadzone przez inwestora. Kością niezgody stał się dach. Dawny gont zastąpiła blachodachówka, pojawiło się również więcej okien. 

– Pierwsze zaproponowane przez nas koncepcje obejmowały wymianę starego dachu gontowego, który nie mógł być zachowany ze względu na zniszczenia spowodowane wieloletnim użytkowaniem i względami bezpieczeństwa – tłumaczy Sabina Kowalkow-Paśnik w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące wymiany dachu gontowego na blachodachówkę. – Ostatecznie jednak, wspólną decyzją inwestora i Zarządu PTTK wybrany został trwały i bezpieczny materiał przypominający gont – wyjaśnia. 

Obiekt, który zastąpił dawny Dom Turysty z pewnością nie odda klimatu, który był dla niego tak charakterystyczny, jednak swoim poziomem i stylem ma dorównywać najlepszym alpejskim obiektom tego typu.

 

comments powered by Disqus