We wtorek (7 maja) Muzeum Krakowa podpisało umowę z wykonawcą na remont pomieszczeń po filii Biblioteki Pedagogicznej na os. Szkolnym 22.
Po wykonaniu prac budynek stanie się siedzibą Muzeum Nowej Huty. To tu powstanie wystawa „Podziemna Nowa Huta”.
– To jest blok mieszkalny, w piwnicy którego jest schron, który będzie udostępniany. Na parterze i na pierwszy piętrze są wolne przestrzenie biurowe. Obok jest taras i teren zielony. W tym miejscu będzie wystawa, która opowie o trasie schronowej, o schronach nowohuckich – czym były i są dzisiaj – mówi o szczegółach Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa.
Odwiedzający oddział Muzeum Krakowa będą mieli okazję zobaczyć, jak wygląda taki schron wybudowany w latach 50. W siedzibie Muzeum Nowej Huty przy os. Szkolnym 22 nie zabraknie elementów edukacyjnych.
Prace remontowe, które rozpoczną się w najbliższym czasie potrwają ok. roku. Przewidywany koszt inwestycji to ponad 2,5 mln złotych.
„Podziemna Nowa Huta”
Pierwszy etap projektu „Podziemna Nowa Huta” zrealizowano w 2019 roku. Wtedy to otwarto wystawę „Stan zagrożenia”, w schronie pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 na os. Szkolnym 37. – To przede wszystkim opowieść o instynktowej potrzebie ukrycia przed zagrożeniem i najciekawszych budowlach schronowych na świecie – przypomina w rozmowie z LoveKraków.pl wicedyrektor Muzeum Krakowa.
Obecnie trwają pracę na nad realizacja, kluczowego – jak podkreśla Salwiński, etapu projektu, który zostanie ulokowany na os. Szkolnym 22. Tu powstanie wystawa główna „Podziemnej Nowej Huty”. Ekspozycja zostanie zainstalowana nie tylko w przestrzeni schronu przeciwlotniczego, ale także na parterze budynku. Znaczna część wystawy zostanie poświęcona schronom, historii ich powstania, konstrukcji, a także samej specyfice schronów w Nowej Hucie.
Kontekst historyczny. Od tego się zaczęło
W związku z zagrożeniem wybuchu zimnej wojny, władze PRL w latach 50. XX wieku zdecydowały o budowie schronów przeciwlotniczych na obszarze Polski. Na terenie Nowej Huty w latach 1953-1960 powstało 250 schronów. Większość z nich zlokalizowano w piwnicach bloków mieszkalnych, a także na terenie Huty im. Lenina.