Na ten moment Kraków czekał prawie dziesięć lat. 19 grudnia 2019 roku oficjalnie otwarto Muzeum Książąt Czartoryskich. Dla mieszkańców i turystów oddział Muzeum Narodowego w Krakowie zostanie udostępniony już w piątek, 20 grudnia.
Przeszłość przyszłości
Dwa piętra wyremontowanego pałacu u zbiegu ulic Pijarskiej i św. Jana, 26 sal ekspozycyjnych, wyjątkowe dzieła sztuki i cenne narodowe pamiątki, m.in. akt hołdu pruskiego czy kronika Jana Długosza. Łącznie to prawie 3 tysiące eksponatów, a wśród nich prawdziwy magnes – „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.
Część zabytków będzie prezentowana wymiennie co trzy miesiące – według zapowiedzi władz MNK, będą to „rzeczy szczególnie drogie”, m.in. znajdująca się w zbiorach grafika. Po raz pierwszy publiczność może również zobaczyć bogate zbiory pochodzące z Biblioteki Czartoryskich.
Gruntowny remont
Państwo kupiło kolekcję Czartoryskich za 100 mln euro pod koniec 2016 roku. Sam remont pałacu trwał dziewięć lat i zakończył się tej jesieni. Ostatnie miesiące upłynęły pracownikom muzeum przede wszystkim na montażu stałej wystawy i aranżacji ekspozycji.
Wnętrze budynku zmieniło się nie do poznania – pojawiły się nowe przestrzenie wystawiennicze, jak i nowa aranżacja. Jedną z najbardziej rzucających się w oczy zmian jest szklana kładka nad pałacowym dziedzińcem.
Remont za miliony
Remont siedziby Muzeum Czartoryskich pochłonął ponad 51 mln zł (środki pochodziły z programu POIIŚ i dotacji ministerstwa kultury).
– To szczególny dzień w historii polskiego muzealnictwa. Kolekcja Czartoryskich wróciła „do domu” już jako własność państwa polskiego. Pałac Czartoryskich to piękna architektura i zastosowane w jego wnętrzu nowoczesne rozwiązania, jeśli chodzi o zabezpieczenia i dostępność dla publiczności – przyznał podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia muzeum minister kultury Piotr Gliński.
Kolejnym etapem będzie otwarcie Arsenału przy ul. Pijarskiej, w którym będzie prezentowana sztuka starożytna. Ma ono nastąpić za kilka miesięcy.
– To moment historyczny. Muzeum Czartoryskich stało się o wiele bardziej nowoczesne i otwarte. Będzie wizytówką Muzeum Narodowego, Krakowa i całej Polski. Mamy do czynienia z muzeum polskiej historii i wyjątkową kolekcją artystyczną – przyznaje dyrektor MNK Andrzej Betlej.
Zaznacza, że tutaj „zachwyt budzi każda, nawet najdrobniejsza rzecz”.
Wszystkie kroki prowadzą do „Damy”
Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od przestrzeni, w której znajdują się dwa monumentalne płótna Jana Piotra Norblina. Następnie odwiedzający mogą zobaczyć sale Czartoryskich, sale poświęcone historii Polski czy sztukę Orientu.
Na drugim piętrze zostały zaprezentowane m.in. dzieła nawiązujące do tradycji sztuki starożytnej, sztuka średniowieczna i czasów Rembrandta czy gabinet rycin i rysunków.
Na drugim piętrze, w osobnym pomieszczeniu, jest prezentowana „Dama z gronostajem”. Aby zobaczyć dzieło Leonarda, trzeba przejść przez salę ze sztuką renesansu.
– Sala, w której prezentowana jest „Dama”, jest miejscem kontemplacji. Można się tu zatrzymać i w ciszy obcować z „unoszącym się w przestrzeni” obrazem – przyznaje Andrzej Betlej.
Bilety do Muzeum Książąt Czartoryskich można zakupić poprzez stronę www.bilety.mnk.pl. Do 31 grudnia bilet wstępu kosztuje 1 zł.