Rozmowa na dzień dobry: Muzeum Czartoryskich po prawie 10 latach ponownie otwarte

– Muzeum Czartoryskich zawiera się w słowach „Przeszłość przyszłości” i w sposób nowoczesny będzie pokazywać kolekcję zgromadzoną przez Czartoryskich – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Oddział MNK będzie otwarty dla zwiedzających od 20 grudnia.

Natalia Grygny, LoveKraków.pl: Po prawie dziesięciu latach, 19 grudnia 2019 roku zostanie otwarte Muzeum Czartoryskich.

Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie: Nie ukrywam, długo czekałem na ten moment. Muzeum Czartoryskich zawiera się w słowach „Przeszłość przyszłości” i w sposób nowoczesny będzie pokazywać kolekcję zgromadzoną przez Izabelę Czartoryską i kolejne pokolenia Czartoryskich. Podkreślę jednak, że nie jest to osiągnięcie wyłącznie moje – jako dyrektora, ale i osób pracujących w MNK. Nie można zapominać o pracy ogromnego zespołu konserwatorów, kustoszy, edukatorów, specjalistów od prewencji.

Kolekcja Czartoryskich to nie tylko „Dama z gronostajem”. Jakie inne cenne eksponaty będą prezentowane w Pałacu Czartoryskich?

Oprócz „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci zaprezentujemy inne najcenniejsze eksponaty z całej kolekcji. To m.in. „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta van Rijna, akt hołdu pruskiego czy kronika Jana Długosza. Niektóre obiekty nie były wcześniej prezentowane. Wśród nich jest m.in. kolekcja z Bliskiego i Dalekiego Wschodu czy grafiki, które będziemy pokazywać na wystawach zmiennych.

Pałac u zbiegu ulic Pijarskiej i św. Jana przeszedł ogromną metamorfozę. Jak zmienił się „od środka”?

Wszystko potoczyło się naprawdę szybko – począwszy od procesu zakupu kolekcji przez ministerstwo kultury, konkursu, przygotowywania projektu i oficjalnego przejęcia zbiorów. Otwieramy dwanaście nowych pomieszczeń, a sama powierzchnia muzeum zwiększyła się o jedną trzecią. Łącznie to 21 sal ekspozycyjnych, znajdujących się na dwóch piętrach wyremontowanego pałacu. Problemu ze zwiedzaniem nie będą mieć osoby niepełnosprawne, ponieważ obiekt jest dostosowany do ich potrzeb.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto