Remont Klasztorka trwa. Obiekt ma zostać udostępniony publiczności w 2023 roku.
W Klasztorku powstaną Pracownia Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. Stała wystawa będzie prezentowana na pierwszym piętrze budynku. Koszt modernizacji to 12 mln zł.
– Plan ekspozycji uzupełnia wystawę w Pałacu Czartoryskich. Pokazujemy tę samą kolekcję, ale jej inny aspekt. W Klasztorku będzie można zobaczyć przede wszystkim początki Muzeum Czartoryskich w Puławach, a więc pierwotne kolekcjonerskie dzieło Izabeli Czartoryskiej. Pozostała część dotyczyć będzie późniejszej historii kolekcji, przed jej sprowadzeniem do Krakowa – mówił nam w maju Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Lista prac jest dość długa i obejmuje m.in. wymianę pokrycia dachu, remonty konserwatorskie elewacji zewnętrznych, konserwację zabytkowego dziedzińca wewnętrznego czy otwarcie witraży. Oprócz tego, inwestycja obejmuje również modernizację instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz wentylację i klimatyzację.
Muzealne połączenie
Po przeprowadzonych pracach, Klasztorek po wielu latach zyska też połączenie z Pałacem Czartoryskich i Arsenałem. Chodzi o przewiązkę nad ul. Pijarską. Klasztorek ma zostać udostępniony publiczności w 2023 roku.
Projekt został sfinansowany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Ostatni wielki remont
Przypomnijmy, że Muzeum Czartoryskich zostało otwarte dla widzów w grudniu 2019 roku. W maju 2021, po remoncie został otwarty Arsenał Czartoryskich, w którym mieści się Galeria Sztuki Starożytnej.
Od 7 września w Muzeum Książąt Czartoryskich – oprócz stałej ekspozycji - prezentowane są dwie nowe wystawy.
Wystawa „Wielcy Polacy” eksponowana jest w Sali Bibliotecznej Pałacu Czartoryskich. Poczet zasłużonych otwiera Wincenty Kadłubek – pierwszy uczony Polak i pisarz, autor „Kroniki polskiej”, która przez wieki kształtowała świadomość historyczną i narodową Polaków. Na wystawie zobaczymy też m. in. portret Mikołaja Kopernika oraz wizerunek Tadeusza Kościuszki.
Natomiast w Gabinecie Rycin i Rysunków Pałacu Czartoryskich na wystawie „Królowie elekcyjni i dyplomacja” zaprezentowane zostały portrety władców Polski i przedstawienia uroczystych wjazdów związanych z panowaniem królów elekcyjnych, począwszy od Zygmunta III Wazy.
Wystawy potrwają do 30 stycznia 2022 roku.