Sala gimnastyczna, piłki, taśmy, drabinki oraz pacjenci w pocie czoła powtarzający zadane ćwiczenia. Jeden, dwa…, dziesięć. Współczesna fizjoterapia to oczywiście nadal naprawianie ciała: przywracanie sprawności mięśniom i ścięgnom, ale też wrażliwość, rozmowa, wnikliwe poszukiwanie przyczyn bólu. Bez empatii nie da rady, o czym doskonale wiedzą fizjoterapeuci w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”.
– Każdy pacjent przynosi ze sobą inną historię – stwierdza Magdalena Gancarzewicz-Bilska, fizjoterapeutka z Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”, w zawodzie od 15 lat. Wie, co mówi, bowiem pacjenci wnoszą na salę cały, bywa, że ciężki, bagaż: od okoliczności urazu czy przebiegu choroby po codzienne stresy i radości. Wszystko ma znaczenie. – Nie ograniczamy się w swojej pracy do instrukcji, jak prawidłowo wykonać ćwiczenie, ale rozmawiamy z ludźmi. Idealny scenariusz to ten, w którym udaje się „otworzyć” pacjenta, nastawić go pozytywnie do rehabilitacji, zaszczepić w nim pewność, że cały ten wysiłek przybliża go do wyzdrowienia – podkreśla pani Magda.
Święta prawda. Powrót do sprawności to zazwyczaj długi i mozolny proces. Potrzeba cierpliwości, systematyczności, bowiem, jak w przysłowiu, nie od razu Kraków zbudowano. Efekty nie przychodzą natychmiast, a droga do zdrowia nieraz wiąże się z bólem, walką z niemocą ciała, pokonywaniem własnych słabości i uporczywie dzwoniącego w głowie „nie dam rady”. Fizjoterapeuci z Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka” równie uparcie powtarzają „dasz radę” i skupiają się na indywidualnych potrzebach pacjenta. – Opieramy się na wynikach badań, wskazaniach medycznych, a także szczegółowym wywiadzie fizjoterapeutycznym z pacjentem. Na tej podstawie układamy plan terapii. Przed rozpoczęciem terapii oraz w jej trakcie testuje się pacjenta. W trakcie trwania leczenia sprawdzamy postęp, weryfikujemy skuteczność leczenia i w razie potrzeby modyfikujemy je – wyjaśnia Magdalena Gancarzewicz-Bilska.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia to jedno. Fizjoterapia ma do dyspozycji nie tylko kinezyterapię (w tym specjalistyczne metody takie jak np. terapia powięziowa, manualna, PNF czy McKenzie), ale też rozliczne zabiegi fizykalne. Elektroterapia, laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, światłolecznictwo, krioterapia, kąpiele wirowe – bodźce są różne, niemniej wspólnym mianownikiem wszystkich tego rodzaju zabiegów jest pobudzania komórek do regeneracji. Pole magnetyczne czy światło lasera wpływają dobroczynnie na tkanki. Podobnie zresztą jak masaże lecznicze, które stanowią świetne dopełnienie kuracji. Z jednej strony rozluźniają, co po serii ćwiczeń jest po prostu kojące, z drugiej zaś pobudzają krążenie, zatem skutecznie dotleniają komórki. Leczniczy masaż działa cuda, gdy długo unieruchomione wskutek urazu czy choroby mięśnie i ścięgna nie chcą działać.
Do Pracowni Fizjoterapii w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka" trafiają osoby borykające się z dolegliwościami różnego pochodzenia. Zrozumienie przyczyny bólu pozwala znaleźć odpowiednie remedium. Jak przyznaje pani Magda, można mieć na sali trzy osoby z bólem barku, więc problemem niemal identycznym, ale każdy pacjent będzie realizował inny program rehabilitacji. Co innego pomoże osobie po wypadku, co innego cierpiącej z powodu zwyrodnień czy uprawiającej sport. „Każdy pacjent to inna historia”, a wieliccy fizjoterapeuci doskonale wiedzą, jak pomóc w drodze do zdrowia i sprawności.
Zmagasz się z kontuzją, bólami kręgosłupa czy stawów? Potrzebujesz rehabilitacji po operacji lub urazie? A może po prostu chcesz się zrelaksować podczas masażu?
Zapraszamy do Pracowni Fizjoterapii w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka”. Pracownia mieści się w budynku „Młyn Solny” w Wieliczce, ul. Park Kingi 1, bud. i.
Z Krakowa lub okolic dojedziesz do nas wygodnie samochodem, pociągiem podmiejskim lub autobusem linii 304.
Na zabiegi odpłatne zapraszamy od poniedziałku do piątku w godz. 11:00 – 19:00
Cennik zabiegów oraz szczegółowe informacje znajdziesz na stronie www.kopalnia.pl/uzdrowisko/zabiegi-lecznicze
Chcesz umówić się na zabieg?
Zadzwoń lub napisz do nas:
Tel. 12 278 73 83, e-mail: fizjoterapia@kopalnia.pl